Header Background
June 24, 2010

PSU announces Athletic Director’s Academic Honor Roll

            PLYMOUTH, N.H. – The Plymouth State University Athletic Director’s Academic Honor Roll for 2009-10 has been announced, and 64 Panther student-athletes and athletic training students were recognized by PSU Athletic Director John Clark.

            To be recognized on the Academic Honor Roll, student-athletes must be at least a sophomore, attend PSU for at least one full year, participate at least one full year on a varsity team, and have a cumulative GPA of at least 3.30. These qualifications are consistent with the minimum cumulative GPA for which a student-athlete may be nominated for the Academic All-America teams selected by the College Sports Information Directors of America (COSIDA) and the Little East Conference (LEC).

            Here are the 64 student-athletes and athletic training students who were recognized on this year’s Academic Honor Roll:

2009-10 PSU Athletic Director’s Academic Honor Roll

Field Hockey Class Major Hometown/High School
Lauren Bergeron So. Spanish New Hampton, N.H./Newfound
Kristina Conroy Jr. Health Education Wakefield, Mass./Wakefield
Lindsey Hiltz Sr. Criminal Justice Manchester, N.H./West
Morgan Lemmon Sr. Childhood Studies Gilford, N.H./Bishop Brady
Elyse Sedgley So. Communication Studies Hopkinton, N.H./Hopkinton
Brittany Treichel So. English Clinton, Conn./Morgan School
Football      
Nate Campbell So. Childhood Studies Keene, N.H./Keene
Mike Carone Sr. Criminal Justice Newington, Conn./Newington
Harry Fallon Sr. Communication Studies Hampton Falls, N.H./Winnacunnet
Dan Kelly Jr. Management Londonderry, N.H./Londonderry
Matt MacLean Jr. Criminal Justice Abington, Mass./Abington
Alex Sobolov Jr. Physical Education Goffstown, N.H./Goffstown
Kevin Whalen Jr. Management Wallingford, Conn./Sheehan
Men’s Soccer      
Tim Allan Sr. Business Administration Harleysville, Pa./Souderton Area
Drew McSpiritt Sr. Business Administration Londonderry, N.H./Londonderry
Women’s Soccer      
Stacy DiSabato Sr. Criminal Justice Manchester, N.H./Central
Katherine Goller So. Early Childhood Studies Williston, Vt./Champlain Union
Amy Green So. Physical Education Atkinson, N.H./Timberlane
Ariana Hunt Sr. Environmental Biology Pierre, S.D./T.F. Riggs
Rachel Kindl Jr. Physical Education Granby, Conn./GranbyMemorial
Katie Lozano So. Biology Woolwich, Maine/Morse
Kelsey Marvin So. Early Childhood Studies Elizabethtown, N.Y./E’town-Lewis Central
Jen Mooney Sr. Psychology Whitman, Mass./Whitman-Hanson
Sarah Pandiscio So. Undeclared Simsbury, Conn./Simsbury
Eliza Roy-Webb So. Psychology Durham, N.H./Oyster River
Women’s Tennis      
Megan Cooper Jr. Biology Camarillo, Calif./Rio Mesa
Women’s Volleyball      
Alex Avery So. Psychology Milton, N.H./Nute
Men’s Basketball      
Matt Feehan Jr. Business Administration Nashua, N.H./Nashua South
Bryan Tracy Sr. Childhood Studies Manchester, N.H./Central
Women’s Basketball      
Michaela Galvin So. Early Childhood Studies Windham, N.H./Salem
Kalie Judd Sr. Physical Education Peabody, Mass./Veterans Memorial
Laura Kent Sr. Physical Education Bellingham, Mass./Bellingham
Men’s Ice Hockey      
Chris Chambers Sr. Communication Studies Crofton, Md./DeMatha Catholic
Jake Curtin Jr. Business Administration Concord, N.H./Concord
Chris Malbon So. Chemistry North Smithfield, R.I./North Smithfield
Aaron Runner Sr. Physical Education Alpharetta, Ga./Kings Academy (Calif.)
Men’s Skiing      
Tyler Bailey Jr. Criminal Justice West Hurley, N.Y./Onteora
Peter Ostroski Jr. Environmental Planning Intervale, N.H./Kennett
Tom Sampson So. Business Administration Plymouth, N.H./Plymouth Regional
Women’s Skiing      
Alex Albrecht Sr. Fine Arts Canterbury, N.H./Carrabassett Valley Acad.
Liz Bolton So. Physical Education Exeter, R.I./Exeter-West Greenwich
Chelsey Cook Jr. Anthropology/Sociology Meredith, N.H./Inter-Lakes
Brittany Edgerly So. Communication Studies Rochester, N.H./Carrabassett Valley Acad.
Lauren Germano Sr. Childhood Studies Glastonbury, Conn./Glastonbury
Katherine Goller So. Early Childhood Studies Williston, Vt./Champlain Union
Women’s Swim/Diving      
Nicole Brodeur So. Psychology Claremont, N.H./Vermont Academy
Brittney Gondek So. Marketing South Glastonbury, Conn./Glastonbury
Lara Gruner So. Undeclared Center Barnstead, N.H./Prospect Mountain
Elise Innis Sr. Management Harpswell, Maine/Mt. Ararat
Nora Regan So. Accounting West Hartford, Conn./Northwest Catholic
Baseball      
John Andersch Jr. Criminal Justice Concord, N.H./Concord
Chris Bryant Jr. Business Administration Lebanon, N.H./Lebanon
Justin Campo So. Accounting Londonderry, N.H./Londonderry
Jimmy Higgins So. Business Administration South Boston, Mass./Boston College HS
Anthony Vadala Jr. Management Medford, Mass./Medford
Men’s Lacrosse      
Kevin Smith So. Management Merrimack, N.H./Merrimack
Women’s Lacrosse      
Jenn Foley So. Marketing Tewksbury, Mass./Tewksbury
Kalie Judd Sr. Physical Education Peabody, Mass./Veterans Memorial
Morgan Lemmon Sr. Childhood Studies Gilford, N.H./Bishop Brady
Selina Mazzola Sr. Fine Arts Hollis, N.H./Hollis-Brookline
Nora Regan So. Accounting West Hartford, Conn./Northwest Catholic
Softball      
Heather Blase So. Criminal Justice Milford, N.H./Milford
Amy Green So. Physical Education Atkinson, N.H./Timberlane
Athletic Training      
Brad Emerton Sr. Athletic Training Moultonboro, N.H.
Caitlin Hancock So. Athletic Training Meredith, N.H.
Jonathan Mousette So. Athletic Training Barrington, N.H.
Kevin Silva So. Athletic Training Hudson, N.H.
Austri Silver So. Athletic Training Norway, Maine

-- 30 --