Header Background
January 4, 2009

PSU Wrestlers finish third at Roger Williams Tournament

(Complete Results

            BRISTOL, R.I. - The Plymouth State University wrestling team had one individual champion and six place-winners on Sunday en route to a third-place finish out of four varsity teams at the Scott Viera Invitational, hosted by Roger Williams University.

            Host Roger Williams won the event, scoring 155 points in the 10 weight classes.  Williams College was runner-up with 139.5 points, followed by PSU with 67 and Norwich with 58.8.  The Brown University club team also had a strong team, including two individual champions.

            Senior Josh St. Ours (Manchester, N.H./Memorial) won the 285-pound weight class for Plymouth State, defeating Tim Kiely of Williams College in the title bout, 8-2.  Sophomore Kyle Moseley (Hooksett, N.H.) finished third in the 174-pound weight class, defeating Nathaniel Kastan of Williams in his final bout, 14-3.

            PSU had two place-winners in each of the two lightest weight classes. Senior Chris Greenwood (Manchester, N.H./West) and freshman Tom Paolera (Andover, Mass.) placed second and fifth, respectively, at 133 pounds, and freshman Josh Huber (Hampton, N.H./WInnacunnet) and junior Fred Wilkinson (Quogue, N.Y.) finished third and sixth, respectively, at 125 pounds.

            The Panthers return to the mat next Saturday when they host the annual PSU Invitational at Foley Gymnasium, an all-day event that begins at 10:00 a.m.

 

TEAM SCORING:

1) Roger Williams            155.00

2) Williams                     139.50

3) Plymouth State           67.00    

4) Norwich                     58.50

 

1st, 3rd AND 5th PLACE MATCHES AT EACH WEIGHT:

125-1st Place: Ethan Cohen (Williams) 8-1 over TJ Popolizio (Brown)

125-3rd Place: Joshua Huber (Plymouth State) 26-11 over Scott Maclean (Norwich)

125-5th Place: Mike Trayser (RWU) medical forfeit over Fred Wilkinson (Plymouth State)

133-1st Place: Josh Mattana (Williams) 18-8 over Chris Greenwood (Plymouth State)

133-3rd Place: Andrew Jackson (RWU) 6-5 over Jay Mahoney (RWU)

133-5th Place: Thomas Paolera (Plymouth State) with bye

141-1st Place: Andrew Hawley (RWU) pinned Grant Overcashier (Brown) at 7:43

141-3rd Place: Tony Dussault (RWU) 3-2 over Chris O'Shea (RWU)

141-5th Place: Sean Scales (Norwich) with bye

149-1st Place: Dylan Rittenburg (Williams) 7-1 over Tom Tuminelli (RWU)

149-3rd Place: Ricky Bailey (Brown) 6-3 over Anthony Cirello (RWU)

149-5th Place: Dustin Conner (RWU) medical forfeit over Nick Herrick (RWU)

157-1st Place: Tom Fazio (Brown) 2-1 over Kyle Rodgers (RWU)

157-3rd Place: Carl Breitenstein (Williams) 5-2 over Zack Kulczycki (Brown)

157-5th Place: Nick Allegretta (RWU) medical forfeit over Robbie Crothers (RWU)

165-1st Place: Jon Foster (Williams) pinned Dan Zotollo (RWU) at 2:57

165-3rd Place: Kenny Ford (RWU) 3-2 over James McCarthy (Williams)

165-5th Place: Jon Manwaring (RWU) medical forfeit over Paul Fraulo (Williams)

174-1st Place: Chris Nadeau (RWU) 7-2 over Silas Bowerman (Norwich)

174-3rd Place: Kyle Moseley (Plymouth State) 14-3 over Nathaniel Kastan (Williams)

174-5th Place: Drew Gatewood (Williams) medical forfeit over Ray Gauthier (Norwich)

184-1st Place: Alex Siedlecki (Brown) 14-3 over James Woods (RWU)

184-3rd Place: Ryan DeWolfe (RWU) 3-2 over Jordan Ferguson (Norwich)

184-5th Place: John Paul Garlasco (RWU) medical forfeit over Geoff Poirier (RWU)

197-1st Place: Dan Woods (RWU) 8-4 over Nick Cambi (RWU)

197-3rd Place: Kyle Ayer (Williams) 7-2 over Malachy Morris (Brown)

197-5th Place: Mike Hanley (Williams) medical forfeit over Brandon Shull (Brown)

285-1st Place: Joshua St. Ours (Plymouth State) 8-2 over Tim Kiely (Williams)

285-3rd Place: Ben Kissane (RWU) medical forfeit over Phil Kelly (RWU)

285-5th Place: Nikola Mirkovic (Williams) medical forfeit over Chris Balich (Norwich)

Most Outstanding Lightweight Wrestler: Ethan Cohen - Williams

Most Outstanding Upperweight Wrestler: Alex Siedlecki - Brown

-- 30 --