Header Background

Meet Results

Keene State vs. Plymouth State - Jan. 18, 2006 - at Plymouth, N.H.
Final Score:  Keene State 172, Plymouth State 118
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keene State College Swim/Dive  'A'                2:04.24    2:01.78   11  
     1) Widman, Kelly                   2) Trabilsy, Devon                
     3) Coulombe, Cait                  4) Yankowski, Kelly               
                  32.23     1:07.27 (35.04)     1:35.95 (28.68)     2:01.78 (25.83)
  2 Plymouth State University  'A'                         NT    2:02.78    4  
     1) Anton, Cait JR                  2) Childs, Kristen JR             
     3) Osborne, Lindsay FR             4) DiGiacomo, Christina SO        
                  31.16     1:07.09 (35.93)     1:35.75 (28.66)     2:02.78 (27.03)
  3 Plymouth State University  'C'                         NT    2:15.40    2  
     1) Gillaspie, Stephanie SR         2) Berry, Kristen SR              
     3) Martin, Melinda FR              4) Mulcahey, Kristen SR           
                  35.58     1:14.65 (39.07)     1:46.72 (32.07)     2:15.40 (28.68)
  4 Keene State College Swim/Dive  'B'                     NT    2:16.51  
     1) Clyborne, Molly                 2) McSpirit, Shannon              
     3) Lipka, Kourtney                 4) Homza, Meredith                
                  33.77     1:11.75 (37.98)     1:45.26 (33.51)     2:16.51 (31.25)
 -- Plymouth State University  'B'                         NT         DQ  
     1) Maihos, Jessie FR               2) Pellenz, Abbey SR              
     3) Branch, Amanda FR               4) VanClief, Ayla FR              
                  34.45     1:14.08 (39.63)     1:44.90 (30.82)          DQ (28.87)
 
Event 2  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lamport, Holly               Ksc Swim/Dive       12:30.70   12:22.63    9  
                  33.20     1:08.53 (35.33)     1:45.18 (36.65)     2:22.13 (36.95)
        2:59.28 (37.15)     3:36.38 (37.10)     4:13.68 (37.30)     4:51.49 (37.81)
        5:29.14 (37.65)     6:06.51 (37.37)     6:44.05 (37.54)     7:21.58 (37.53)
        7:59.62 (38.04)     8:37.51 (37.89)     9:15.34 (37.83)     9:53.58 (38.24)
       10:31.50 (37.92)    11:09.39 (37.89)    11:47.30 (37.91)    12:22.63 (35.33)
  2 Dolce, Liesel                Ksc Swim/Dive       12:50.49   13:00.64    4  
                  34.33     1:12.20 (37.87)     1:50.88 (38.68)     2:30.33 (39.45)
        3:10.03 (39.70)     3:49.79 (39.76)     4:29.33 (39.54)     5:08.53 (39.20)
        5:47.76 (39.23)     6:27.63 (39.87)     7:07.33 (39.70)     7:46.75 (39.42)
        8:26.61 (39.86)     9:05.73 (39.12)     9:45.27 (39.54)    10:25.02 (39.75)
       11:05.11 (40.09)    11:44.04 (38.93)    12:22.83 (38.79)    13:00.64 (37.81)
  3 Loan, Rachel              SO Plymouth                  NT   13:35.85    3  
                  34.96     1:13.33 (38.37)     1:53.54 (40.21)     2:34.20 (40.66)
        3:15.01 (40.81)     3:55.52 (40.51)     4:36.25 (40.73)     5:17.42 (41.17)
        5:58.93 (41.51)     6:40.25 (41.32)     7:22.13 (41.88)     8:03.20 (41.07)
        8:44.63 (41.43)     9:26.35 (41.72)    10:08.23 (41.88)    10:50.02 (41.79)
       11:31.85 (41.83)    12:13.80 (41.95)    12:55.68 (41.88)    13:35.85 (40.17)
  4 Homza, Meredith              Ksc Swim/Dive             NT   13:37.00    2  
                  37.98     1:19.52 (41.54)     2:01.55 (42.03)     2:43.10 (41.55)
        3:24.71 (41.61)     4:06.41 (41.70)     4:48.70 (42.29)     5:30.37 (41.67)
        6:11.81 (41.44)     6:53.79 (41.98)     7:35.40 (41.61)     8:17.42 (42.02)
        8:59.66 (42.24)     9:41.33 (41.67)    10:23.50 (42.17)    11:05.18 (41.68)
       11:46.95 (41.77)  13:11.89 (1:24.94)    13:51.51 (39.62)        13:37.00 ( )
  5 Boynton, Katherine        FR Plymouth                  NT   14:04.06    1  
                  36.68     1:17.86 (41.18)     1:59.59 (41.73)     2:42.05 (42.46)
        3:24.54 (42.49)     4:06.50 (41.96)     4:48.21 (41.71)     5:30.18 (41.97)
        6:12.28 (42.10)     6:54.51 (42.23)     7:36.38 (41.87)     8:18.48 (42.10)
        9:01.33 (42.85)     9:44.38 (43.05)    10:27.47 (43.09)    11:11.06 (43.59)
       11:54.74 (43.68)    12:38.26 (43.52)    13:22.09 (43.83)    14:04.06 (41.97)
 
Event 3  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DiGiacomo, Christina      SO Plymouth                  NT    2:07.37    9  
                  28.97     1:00.49 (31.52)     1:33.39 (32.90)     2:07.37 (33.98)
  2 Allenson, Katie              Ksc Swim/Dive        2:10.51    2:11.79    4  
                  30.76     1:03.58 (32.82)     1:37.22 (33.64)     2:11.79 (34.57)
  3 Garrity, Trista           FR Plymouth                  NT    2:13.77    3  
                  31.27     1:05.25 (33.98)     1:39.77 (34.52)     2:13.77 (34.00)
  4 Bowker, Laura             FR Plymouth                  NT    2:21.12    2  
                  31.48     1:06.76 (35.28)     1:43.56 (36.80)     2:21.12 (37.56)
  5 Lipka, Kourtney              Ksc Swim/Dive             NT    2:30.38    1  
                  34.92     1:12.75 (37.83)     1:51.95 (39.20)     2:30.38 (38.43)
 
Event 4  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pryor, Katy                  Ksc Swim/Dive             NT    1:05.09    9  
                  32.30     1:05.09 (32.79)                                        
  2 Anton, Cait               JR Plymouth                  NT    1:06.04    4  
                  32.32     1:06.04 (33.72)                                        
  3 Clyborne, Molly              Ksc Swim/Dive        1:10.49    1:11.87    3  
                  35.52     1:11.87 (36.35)                                        
  4 Dolce, Liesel                Ksc Swim/Dive        1:10.51    1:12.91    2  
                  35.85     1:12.91 (37.06)                                        
  5 Maihos, Jessie            FR Plymouth                  NT    1:14.66    1  
                  35.91     1:14.66 (38.75)                                        
  6 Gillaspie, Stephanie      SR Plymouth                  NT    1:17.03  
                  37.26     1:17.03 (39.77)                                        
 
Event 5  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trabilsy, Devon              Ksc Swim/Dive        1:15.41    1:16.38    9  
                  36.77     1:16.38 (39.61)                                        
  2 Childs, Kristen           JR Plymouth                  NT    1:18.40    4  
                  36.88     1:18.40 (41.52)                                        
  3 McSpirit, Shannon            Ksc Swim/Dive        1:23.03    1:23.15    3  
                  41.14     1:23.15 (42.01)                                        
  4 Berry, Kristen            SR Plymouth                  NT    1:25.12    2  
                  40.85     1:25.12 (44.27)                                        
  5 Pellenz, Abbey            SR Plymouth                  NT    1:26.96    1  
                  41.19     1:26.96 (45.77)                                        
  6 Homza, Meredith              Ksc Swim/Dive        1:33.66    1:37.50  
                  46.93     1:37.50 (50.57)                                        
 
Event 6  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coulombe, Cait               Ksc Swim/Dive        2:32.08    2:26.68    9  
                  31.54     1:07.00 (35.46)     1:45.29 (38.29)     2:26.68 (41.39)
  2 Branch, Amanda            FR Plymouth                  NT    2:32.64    4  
                  32.69     1:10.41 (37.72)     1:51.26 (40.85)     2:32.64 (41.38)
  3 Allenson, Katie              Ksc Swim/Dive             NT    2:49.73    3  
                  36.01     1:17.52 (41.51)     2:01.09 (43.57)     2:49.73 (48.64)
  4 Lipka, Kourtney              Ksc Swim/Dive        3:00.75    2:58.33    2  
                  36.71     1:20.50 (43.79)     2:08.98 (48.48)     2:58.33 (49.35)
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yankowski, Kelly             Ksc Swim/Dive          26.23      26.55    9  
  2 Widman, Kelly                Ksc Swim/Dive          26.69      27.10    4  
  3 Osborne, Lindsay          FR Plymouth                  NT      27.30    3  
  4 Garrity, Trista           FR Plymouth                  NT      27.63    2  
  5 VanClief, Ayla            FR Plymouth                  NT      29.21    1  
 
Event 8  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeStefano, Danielle       JR Plymouth                  NT     179.45    9  
  2 Titko, Andria                Ksc Swim/Dive        -172.95     167.15    4  
  3 Marrie, Kate              SO Plymouth                  NT     149.05    3  
 
Event 9  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yankowski, Kelly             Ksc Swim/Dive          57.91      58.54    9  
                  28.96       58.54 (29.58)                                        
  2 Widman, Kelly                Ksc Swim/Dive        1:00.42      59.86    4  
                  29.00       59.86 (30.86)                                        
  3 Garrity, Trista           FR Plymouth                  NT    1:01.92    3  
                  30.04     1:01.92 (31.88)                                        
  4 Lamport, Holly               Ksc Swim/Dive             NT    1:03.45    2  
                  30.96     1:03.45 (32.49)                                        
  5 Bowker, Laura             FR Plymouth                  NT    1:03.79    1  
                  30.49     1:03.79 (33.30)                                        
  6 Boynton, Katherine        FR Plymouth                  NT    1:12.18  
                  33.64     1:12.18 (38.54)                                        
 
Event 10  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pryor, Katy                  Ksc Swim/Dive        2:24.24    2:18.67    9  
                  33.28     1:08.29 (35.01)     1:44.05 (35.76)     2:18.67 (34.62)
  2 Anton, Cait               JR Plymouth                  NT    2:21.47    4  
                  32.45     1:07.36 (34.91)     1:43.92 (36.56)     2:21.47 (37.55)
  3 Clyborne, Molly              Ksc Swim/Dive        2:34.50    2:34.55    3  
                  37.22     1:15.78 (38.56)     1:55.25 (39.47)     2:34.55 (39.30)
  4 Dolce, Liesel                Ksc Swim/Dive        2:30.00    2:34.65    2  
                  35.91     1:14.30 (38.39)     1:54.38 (40.08)     2:34.65 (40.27)
  5 Maihos, Jessie            FR Plymouth                  NT    2:43.87    1  
                  37.27     1:18.45 (41.18)     2:01.35 (42.90)     2:43.87 (42.52)
  6 Gillaspie, Stephanie      SR Plymouth                  NT    2:45.55  
                  37.78     1:19.14 (41.36)     2:02.19 (43.05)     2:45.55 (43.36)
 
Event 11  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trabilsy, Devon              Ksc Swim/Dive        2:42.49    2:43.90    9  
                  38.31     1:19.61 (41.30)     2:01.32 (41.71)     2:43.90 (42.58)
  2 Childs, Kristen           JR Plymouth                  NT    2:49.56    4  
                  37.71     1:20.22 (42.51)     2:04.46 (44.24)     2:49.56 (45.10)
  3 Pellenz, Abbey            SR Plymouth                  NT    3:05.97    3  
                  42.09     1:29.58 (47.49)     2:17.93 (48.35)     3:05.97 (48.04)
  4 Berry, Kristen            SR Plymouth                  NT    3:09.45    2  
                  42.87     1:31.63 (48.76)     2:21.21 (49.58)     3:09.45 (48.24)
  5 Homza, Meredith              Ksc Swim/Dive        3:26.52    3:32.86    1  
                  48.48     1:41.34 (52.86)     2:36.78 (55.44)     3:32.86 (56.08)
 
Event 12  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DiGiacomo, Christina      SO Plymouth                  NT    5:45.32    9  
                  32.05     1:06.26 (34.21)     1:41.67 (35.41)     2:17.19 (35.52)
        2:52.27 (35.08)     3:26.99 (34.72)     4:02.20 (35.21)     4:37.50 (35.30)
        5:12.52 (35.02)     5:45.32 (32.80)                                        
  2 Branch, Amanda            FR Plymouth                  NT    5:53.91    4  
                  32.23     1:07.13 (34.90)     1:42.70 (35.57)     2:18.80 (36.10)
        2:54.76 (35.96)     3:30.81 (36.05)     4:06.71 (35.90)     4:43.23 (36.52)
        5:19.65 (36.42)     5:53.91 (34.26)                                        
  3 Allenson, Katie              Ksc Swim/Dive        5:56.84    5:53.99    3  
                  32.17     1:06.83 (34.66)     1:42.10 (35.27)     2:18.12 (36.02)
        2:54.05 (35.93)     3:30.14 (36.09)     4:06.38 (36.24)     4:43.37 (36.99)
        5:19.82 (36.45)     5:53.99 (34.17)                                        
  4 Lamport, Holly               Ksc Swim/Dive        5:56.20    6:12.29    2  
                  33.71     1:09.57 (35.86)     1:46.52 (36.95)     2:24.70 (38.18)
        3:03.24 (38.54)     3:41.35 (38.11)     4:19.80 (38.45)     4:58.05 (38.25)
        5:35.81 (37.76)     6:12.29 (36.48)                                        
  5 McSpirit, Shannon            Ksc Swim/Dive        6:13.19    6:20.46    1  
                  34.11     1:10.62 (36.51)     1:48.16 (37.54)     2:26.41 (38.25)
        3:05.23 (38.82)     3:44.46 (39.23)     4:24.07 (39.61)     5:03.81 (39.74)
        5:42.82 (39.01)     6:20.46 (37.64)                                        
  6 Loan, Rachel              SO Plymouth                  NT    6:43.82  
                  34.91     1:13.74 (38.83)     1:54.38 (40.64)     2:35.95 (41.57)
        3:18.05 (42.10)     3:59.76 (41.71)     4:41.27 (41.51)     5:23.16 (41.89)
        6:04.34 (41.18)     6:43.82 (39.48)                                        
 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pryor, Katy                  Ksc Swim/Dive        1:04.56    1:04.54    9  
                  30.71     1:04.54 (33.83)                                        
  2 Coulombe, Cait               Ksc Swim/Dive        1:05.59    1:04.65    4  
                  30.82     1:04.65 (33.83)                                        
  3 Osborne, Lindsay          FR Plymouth                  NT    1:08.22    3  
                  32.11     1:08.22 (36.11)                                        
  4 Mulcahey, Kristen         SR Plymouth                  NT    1:14.93    2  
                  33.86     1:14.93 (41.07)                                        
  5 Martin, Melinda           FR Plymouth                  NT    1:16.13    1  
                  34.99     1:16.13 (41.14)                                        
  6 Lipka, Kourtney              Ksc Swim/Dive        1:20.51    1:21.01  
                  36.18     1:21.01 (44.83)                                        
 
Event 14  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeStefano, Danielle       JR Plymouth                  NT     210.30    9  
  2 Marrie, Kate              SO Plymouth                  NT     162.45    4  
 
Event 15  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coulombe, Cait               Ksc Swim/Dive        2:33.21    2:24.86    9  
                  31.24     1:07.45 (36.21)     1:50.92 (43.47)     2:24.86 (33.94)
  2 Trabilsy, Devon              Ksc Swim/Dive        2:26.95    2:29.94    4  
                  34.11     1:13.80 (39.69)     1:54.52 (40.72)     2:29.94 (35.42)
  3 Branch, Amanda            FR Plymouth                  NT    2:33.97    3  
                  32.50     1:13.20 (40.70)     1:57.59 (44.39)     2:33.97 (36.38)
  4 McSpirit, Shannon            Ksc Swim/Dive        2:33.71    2:37.99    2  
                  36.99     1:18.29 (41.30)     2:02.44 (44.15)     2:37.99 (35.55)
  5 Mulcahey, Kristen         SR Plymouth                  NT    2:38.06    1  
                  34.93     1:17.30 (42.37)     2:04.12 (46.82)     2:38.06 (33.94)
  6 Maihos, Jessie            FR Plymouth                  NT    2:46.92  
                  36.81     1:18.01 (41.20)     2:07.92 (49.91)     2:46.92 (39.00)
 
Event 16  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keene State College  'A'                               NT    3:56.19   11  
     1) Pryor, Katy                     2) Allenson, Katie FR             
     3) Yankowski, Kelly SO             4) Widman, Kelly                  
                  28.95       59.26 (59.26)     1:27.65 (28.39)     1:58.48 (59.22)
        2:27.04 (28.56)     2:56.87 (58.39)     3:24.86 (27.99)     3:56.19 (59.32)
  2 Plymouth State University  'A'                         NT    3:58.43    4  
     1) Garrity, Trista FR              2) DiGiacomo, Christina SO        
     3) Anton, Cait JR                  4) Osborne, Lindsay FR            
                  29.24   1:00.51 (1:00.51)     1:28.60 (28.09)     1:58.89 (58.38)
        2:16.79 (17.90)   2:59.70 (1:00.81)     3:27.62 (27.92)     3:58.43 (58.73)
  3 Plymouth State University  'B'                         NT    4:21.84    2  
     1) VanClief, Ayla FR               2) Martin, Melinda FR             
     3) Bowker, Laura FR                4) Gillaspie, Stephanie SR        
                  30.45   1:03.84 (1:03.84)     1:35.27 (31.43)   2:10.11 (1:06.27)
        2:40.21 (30.10)   3:14.32 (1:04.21)     3:45.93 (31.61)   4:21.84 (1:07.52)
  4 Plymouth State University  'C'                         NT   x4:47.96  
     1) Loan, Rachel SO                 2) Berry, Kristen SR              
     3) Pellenz, Abbey SR               4) Boynton, Katherine FR          
                  33.35   1:09.54 (1:09.54)     1:43.67 (34.13)   2:21.52 (1:11.98)
        2:56.49 (34.97)   3:36.85 (1:15.33)     4:10.36 (33.51)   4:47.96 (1:11.11)