Header Background
Recap | Results

               Bridgewater State at Plymouth State - 1/15/2011                      

                                    Results                                    

            Final Score:  Plymouth State 145, Bridgewater State 122                                    
                                

Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Plymouth State University  'A'                         NT    2:03.10   11  
     1) Gondek, Brittney L 20           2) Samaro, Jennifer 20            
     3) Graham, Lindsay R 21            4) Mulhern, Amy L                 
                  30.84     1:05.12 (34.28)     1:35.80 (30.68)     2:03.10 (27.30)
  2 Bridgewater State University  'A'                      NT    2:04.77    4  
     1) Phinney, Loren E 20             2) Hasson, Bridget M 20           
     3) White, Rhiannon A 20            4) McMillan, Caroline 23          
                  30.86     1:07.35 (36.49)     1:37.25 (29.90)     2:04.77 (27.52)
 
Event 2  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hasson, Bridget M         20 BSU                       NT   12:16.37    9  
                  32.10     1:07.59 (35.49)     1:43.85 (36.26)     2:20.37 (36.52)
        2:56.81 (36.44)     3:33.49 (36.68)     4:10.45 (36.96)     4:47.55 (37.10)
        5:25.04 (37.49)     6:02.38 (37.34)     6:40.30 (37.92)     7:17.33 (37.03)
        7:54.86 (37.53)     8:32.33 (37.47)     9:09.63 (37.30)     9:47.43 (37.80)
       10:24.86 (37.43)    11:02.27 (37.41)    11:38.31 (36.04)    12:16.37 (38.06)
  2 Shortell, Brittany A      20 Plymouth                  NT   12:34.54    4  
                  33.63     1:10.34 (36.71)     1:47.76 (37.42)     2:25.91 (38.15)
        3:03.52 (37.61)     3:41.89 (38.37)     4:20.00 (38.11)     4:58.48 (38.48)
        5:37.07 (38.59)     6:15.49 (38.42)     6:53.32 (37.83)     7:31.55 (38.23)
        8:09.82 (38.27)     8:47.83 (38.01)     9:25.48 (37.65)    10:03.54 (38.06)
       10:41.42 (37.88)    11:19.48 (38.06)    11:57.29 (37.81)    12:34.54 (37.25)
  3 Viotto, Jackie A          18 Plymouth                  NT   12:42.17    3  
                  32.73     1:08.94 (36.21)     1:45.85 (36.91)     2:23.00 (37.15)
        3:00.25 (37.25)     3:38.00 (37.75)     4:16.32 (38.32)     4:54.04 (37.72)
        5:33.26 (39.22)     6:12.44 (39.18)     6:51.43 (38.99)     7:30.72 (39.29)
        8:09.40 (38.68)     8:48.37 (38.97)     9:28.09 (39.72)    10:07.94 (39.85)
       10:47.17 (39.23)    11:25.13 (37.96)    12:03.70 (38.57)    12:42.17 (38.47)
  4 Ryan, Bridget D           18 BSU                       NT   13:51.32    2  
                  36.62     1:16.66 (40.04)     1:57.83 (41.17)     2:39.38 (41.55)
        3:21.49 (42.11)     4:03.34 (41.85)     4:45.43 (42.09)     5:27.35 (41.92)
        6:09.40 (42.05)     6:51.46 (42.06)     7:33.89 (42.43)     8:16.00 (42.11)
        8:58.11 (42.11)     9:40.41 (42.30)    10:22.82 (42.41)    11:05.12 (42.30)
       11:47.09 (41.97)    12:28.44 (41.35)    13:10.03 (41.59)    13:51.32 (41.29)
  5 Hutchins, Julie           22 BSU                       NT   16:04.02    1  
                  40.01     1:26.77 (46.76)     2:15.10 (48.33)     3:02.97 (47.87)
        3:50.41 (47.44)     4:39.90 (49.49)     5:28.76 (48.86)     6:17.51 (48.75)
        7:06.03 (48.52)     7:56.27 (50.24)     8:46.97 (50.70)     9:35.84 (48.87)
       10:25.10 (49.26)    11:14.28 (49.18)    12:05.59 (51.31)    12:54.11 (48.52)
       13:42.95 (48.84)    14:33.32 (50.37)    15:21.65 (48.33)    16:04.02 (42.37)
 
Event 3  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foley, Delia C            18 Plymouth                  NT     2:13.28    9  
  2 Minnette, Kimberly        18 BSU                       NT     2:34.43    4  
 
Event 4  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phinney, Loren E          20 BSU                       NT    1:04.99    9  
                  32.29     1:04.99 (32.70)                                        
  2 Gondek, Brittney L        20 Plymouth                  NT    1:06.22    4  
                  32.12     1:06.22 (34.10)                                        
  3 Mulhern, Amy L               Plymouth                  NT    1:07.91    3  
                  33.25     1:07.91 (34.66)                                        
  4 McMillan, Caroline        23 BSU                       NT    1:13.72    2  
                  36.07     1:13.72 (37.65)                                        
  5 Gillis, Ariel L           19 BSU                       NT    1:16.17    1  
                  37.13     1:16.17 (39.04)                                        
 
Event 5  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Samaro, Jennifer          20 Plymouth                  NT    1:15.78    9  
                  35.93     1:15.78 (39.85)                                        
  2 Graham, Lindsay R         21 Plymouth                  NT    1:18.27    4  
                  37.70     1:18.27 (40.57)                                        
  3 Hasson, Bridget M         20 BSU                       NT    1:23.45    3  
                  38.69     1:23.45 (44.76)                                        
  4 Poliseno, Gina            18 BSU                       NT    1:37.02    2  
                  45.30     1:37.02 (51.72)                                        
  5 Hutchins, Julie           22 BSU                       NT    1:51.55    1  
                  52.39     1:51.55 (59.16)                                        
 
Event 6  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brodeur, Nicole M         20 Plymouth                  NT    2:30.25    9  
                  31.92     1:08.64 (36.72)     1:48.54 (39.90)     2:30.25 (41.71)
  2 White, Rhiannon A         20 BSU                       NT    2:38.47    4  
                  33.46     1:12.24 (38.78)     1:54.74 (42.50)     2:38.47 (43.73)
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foley, Delia C            18 Plymouth                  NT      28.35    9  
  2 McMillan, Caroline        23 BSU                       NT      29.13    4  
  3 Gillis, Ariel L           19 BSU                       NT      29.40    3  
  4 Gale, Lauren              20 BSU                       NT      29.85    2  
  5 Shortell, Brittany A      20 Plymouth                  NT      30.08    1  
 
Event 8  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Shannon I         18 Plymouth                  NT     167.90    9  
  2 Capone, Samantha          18 BSU                       NT     138.80    4  
 
Event 9  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brodeur, Nicole M         20 Plymouth                  NT      59.42    9  
                  28.29       59.42 (31.13)                                        
  2 McMillan, Caroline        23 BSU                       NT    1:03.64    4  
                  30.77     1:03.64 (32.87)                                        
  3 Viotto, Jackie A          18 Plymouth                  NT    1:07.12    3  
                  32.28     1:07.12 (34.84)                                        
  4 Minnette, Kimberly        18 BSU                       NT    1:09.79    2  
                  33.19     1:09.79 (36.60)                                        
  5 Ryan, Bridget D           18 BSU                       NT    1:12.79    1  
                  35.78     1:12.79 (37.01)                                        
 
Event 10  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phinney, Loren E          20 BSU                       NT    2:21.81    9  
                  34.10     1:10.48 (36.38)     1:47.31 (36.83)     2:21.81 (34.50)
  2 Gondek, Brittney L        20 Plymouth                  NT    2:22.86    4  
                  35.07     1:11.69 (36.62)     1:48.31 (36.62)     2:22.86 (34.55)
  3 Mulhern, Amy L               Plymouth                  NT    2:27.63    3  
                  35.67     1:12.80 (37.13)     1:50.56 (37.76)     2:27.63 (37.07)
  4 Shortell, Brittany A      20 Plymouth                  NT    2:37.39    2  
                  37.92     1:17.79 (39.87)     1:57.80 (40.01)     2:37.39 (39.59)
  5 Gillis, Ariel L           19 BSU                       NT    2:42.92    1  
                  38.49     1:19.04 (40.55)     2:01.00 (41.96)     2:42.92 (41.92)
  6 Ciancola, Cassandra       19 BSU                       NT    3:00.78  
                  39.39     1:25.14 (45.75)     2:12.82 (47.68)     3:00.78 (47.96)
 
Event 11  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Samaro, Jennifer          20 Plymouth                  NT    2:42.63    9  
                  37.45     1:18.58 (41.13)     2:00.45 (41.87)     2:42.63 (42.18)
  2 Graham, Lindsay R         21 Plymouth                  NT    2:48.07    4  
                  38.83     1:21.29 (42.46)     2:04.51 (43.22)     2:48.07 (43.56)
  3 White, Rhiannon A         20 BSU                       NT    3:02.66    3  
                  41.05     1:27.48 (46.43)     2:14.68 (47.20)     3:02.66 (47.98)
  4 Gale, Lauren              20 BSU                       NT    3:06.34    2  
                  42.85     1:30.28 (47.43)     2:18.60 (48.32)     3:06.34 (47.74)
  5 Poliseno, Gina            18 BSU                       NT    3:28.45    1  
                  46.64     1:39.27 (52.63)     2:34.54 (55.27)     3:28.45 (53.91)
 
Event 12  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phinney, Loren E          20 BSU                       NT    5:43.23    9  
                  32.02     1:06.14 (34.12)     1:40.46 (34.32)     2:15.12 (34.66)
        2:49.96 (34.84)     3:24.87 (34.91)     4:00.07 (35.20)     4:35.07 (35.00)
        5:09.87 (34.80)     5:43.23 (33.36)                                        
  2 Foley, Delia C            18 Plymouth                  NT    5:53.04    4  
                  32.08     1:06.96 (34.88)     1:41.95 (34.99)     2:17.78 (35.83)
        2:53.08 (35.30)     3:29.14 (36.06)     4:05.49 (36.35)     4:41.88 (36.39)
        5:18.32 (36.44)     5:53.04 (34.72)                                        
  3 Viotto, Jackie A          18 Plymouth                  NT    6:20.14    3  
                  34.15     1:11.61 (37.46)     1:49.73 (38.12)     2:27.84 (38.11)
        3:06.66 (38.82)     3:45.64 (38.98)     4:24.00 (38.36)     5:03.14 (39.14)
        5:42.00 (38.86)     6:20.14 (38.14)                                        
  4 Ryan, Bridget D           18 BSU                       NT    6:50.59    2  
                  37.60     1:18.26 (40.66)     1:59.84 (41.58)     2:41.76 (41.92)
        3:24.10 (42.34)     4:06.01 (41.91)     4:48.05 (42.04)     5:30.04 (41.99)
        6:11.66 (41.62)     6:50.59 (38.93)                                        
  5 Minnette, Kimberly        18 BSU                       NT    7:11.42    1  
                7:11.42         7:11.42 ( )                                        
 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brodeur, Nicole M         20 Plymouth                  NT    1:05.48    9  
                  30.48     1:05.48 (35.00)                                        
  2 Hasson, Bridget M         20 BSU                       NT    1:17.96    4  
                  33.29     1:17.96 (44.67)                                        
  3 Ciancola, Cassandra       19 BSU                       NT    1:24.88    3  
                  37.65     1:24.88 (47.23)                                        
  4 Hutchins, Julie           22 BSU                       NT    1:44.03    2  
                  47.51     1:44.03 (56.52)                                        
 
Event 14  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Capone, Samantha          18 BSU                       NT     153.10    9  
  2 Rogers, Shannon I         18 Plymouth                  NT     152.00    4  
 
Event 15  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Samaro, Jennifer          20 Plymouth                  NT    2:26.44    9  
                  32.59     1:09.48 (36.89)     1:51.99 (42.51)     2:26.44 (34.45)
  2 Mulhern, Amy L               Plymouth                  NT    2:30.22    4  
                  34.49     1:11.63 (37.14)     1:54.82 (43.19)     2:30.22 (35.40)
  3 Graham, Lindsay R         21 Plymouth                  NT    2:34.25    3  
                  34.36     1:14.84 (40.48)     1:58.49 (43.65)     2:34.25 (35.76)
  4 White, Rhiannon A         20 BSU                       NT    2:39.67    2  
                  33.51     1:14.11 (40.60)     2:02.40 (48.29)     2:39.67 (37.27)
  5 Gale, Lauren              20 BSU                       NT    2:48.31    1  
                  36.46     1:21.00 (44.54)     2:10.22 (49.22)     2:48.31 (38.09)
  6 Ciancola, Cassandra       19 BSU                       NT    3:00.76  
                  37.76     1:26.08 (48.32)     2:22.14 (56.06)     3:00.76 (38.62)
 
Event 16  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bridgewater State University  'A'                      NT    4:28.20   11  
     1) Gillis, Ariel L 19              2) Minnette, Kimberly 18          
     3) Ryan, Bridget D 18              4) Gale, Lauren 20                
                  30.85   1:04.55 (1:04.55)     1:36.78 (32.23)   2:12.55 (1:08.00)
        2:46.57 (34.02)   3:23.41 (1:10.86)     3:54.16 (30.75)   4:28.20 (1:04.79)
 -- Plymouth State University  'A'                         NT   X4:06.37  
     1) Brodeur, Nicole M 20            2) Foley, Delia C 18              
     3) Shortell, Brittany A 20         4) Gondek, Brittney L 20          
                  28.58       59.78 (59.78)     1:29.10 (29.32)   2:02.84 (1:03.06)
        2:33.44 (30.60)   3:07.09 (1:04.25)     3:35.50 (28.41)     4:06.37 (59.28)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 16                    
 
  1. Plymouth State University           145   2. Bridgewater State University        122