Header Background
Recap | Results

               Saint Joseph (Conn.) at Plymouth State - 1/22/2011                      

                                    Results                                    

            Final Score:  Plymouth State 145, Saint Joseph (Conn.) 135
                                    
                                
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Plymouth State Universtiy  'A'                         NT    2:06.31   11  
     1) Gondek, Brittney L 20           2) Samaro, Jennifer 20            
     3) Graham, Lindsay R 21            4) Mulhern, Amy L                 
                   8.23       26.07 (17.84)       51.48 (25.41)   2:06.31 (1:14.83)
  2 Saint Joseph College-CT  'A'                           NT    2:08.63    4  
     1) Ellegard, Kristine 22           2) Provencher, Mary 20            
     3) Chorzepa, Adrianna 18           4) Cronin, Kelsey 18              
                   9.62       45.74 (36.12)   2:08.63 (1:22.89)                    
  3 Saint Joseph College-CT  'B'                           NT    2:23.16    2  
     1) DI Pinto, Michelle 20           2) Bachiashvili, Sofia 19         
     3) Beaudoin, Ashleigh 20           4) Kennedy, Moira 18              
                   5.22       24.32 (19.10)       48.08 (23.76)   2:23.16 (1:35.08)
  4 Saint Joseph College-CT  'C'                           NT   x2:34.32  
     1) Beley-Finnemore, Meagan 18      2) Pedroncelli, Jacqueline 20     
     3) Coppola, Shelby 18              4) Candels, Nina 18               
                  17.71       33.35 (15.64)       49.53 (16.18)   2:34.32 (1:44.79)
 
Event 2  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hood, Suki                19 Sjc-Ct                    NT   12:07.99    9  
                  30.49     1:04.06 (33.57)     1:38.23 (34.17)     2:13.27 (35.04)
        2:48.85 (35.58)     3:24.48 (35.63)     4:01.14 (36.66)     4:38.14 (37.00)
        5:15.82 (37.68)     5:53.53 (37.71)     6:31.35 (37.82)     7:09.76 (38.41)
        7:48.00 (38.24)     8:26.32 (38.32)     9:03.51 (37.19)     9:40.21 (36.70)
       10:17.08 (36.87)    10:54.26 (37.18)    11:31.31 (37.05)    12:07.99 (36.68)
  2 Shortell, Brittany A      20 Plymouth                  NT   12:19.08    4  
                  32.98     1:09.28 (36.30)     1:45.78 (36.50)     2:22.53 (36.75)
        2:59.34 (36.81)     3:36.54 (37.20)     4:13.49 (36.95)     4:50.34 (36.85)
        5:27.43 (37.09)     6:04.84 (37.41)     6:41.99 (37.15)     7:19.45 (37.46)
        7:56.75 (37.30)     8:34.50 (37.75)     9:11.91 (37.41)     9:49.30 (37.39)
       10:26.94 (37.64)    11:04.67 (37.73)    11:42.39 (37.72)    12:19.08 (36.69)
  3 Viotto, Jackie A          18 Plymouth                  NT   12:33.53    3  
                  34.01     1:10.41 (36.40)     1:47.54 (37.13)     2:24.61 (37.07)
        3:02.06 (37.45)     3:39.42 (37.36)     4:17.54 (38.12)     4:55.55 (38.01)
        5:33.41 (37.86)     6:11.41 (38.00)     6:49.15 (37.74)     7:27.92 (38.77)
        8:06.64 (38.72)     8:44.83 (38.19)     9:23.94 (39.11)    10:02.41 (38.47)
       10:41.32 (38.91)    11:19.26 (37.94)    11:56.58 (37.32)    12:33.53 (36.95)
  4 Hawkes, Sarah             21 Sjc-Ct                    NT   14:10.01    2  
                  37.60     1:18.59 (40.99)     2:00.93 (42.34)     2:43.47 (42.54)
        3:26.32 (42.85)     4:08.84 (42.52)     4:51.62 (42.78)     5:34.84 (43.22)
        6:18.03 (43.19)     7:01.53 (43.50)     7:45.20 (43.67)     8:28.90 (43.70)
        9:12.13 (43.23)     9:55.41 (43.28)    10:38.72 (43.31)    11:22.36 (43.64)
       12:04.93 (42.57)    12:47.58 (42.65)    13:29.48 (41.90)    14:10.01 (40.53)
  5 Brault, Caitlin           21 Sjc-Ct                    NT   16:23.16    1  
                  42.43     1:31.40 (48.97)     2:20.75 (49.35)     3:10.88 (50.13)
        4:00.36 (49.48)     4:49.58 (49.22)     5:39.18 (49.60)     6:29.73 (50.55)
        7:20.83 (51.10)     8:11.35 (50.52)     9:01.02 (49.67)     9:51.56 (50.54)
       10:42.30 (50.74)    11:32.99 (50.69)    12:21.89 (48.90)    13:11.54 (49.65)
       14:00.86 (49.32)    14:49.64 (48.78)    15:36.81 (47.17)    16:23.16 (46.35)
 
Event 3  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foley, Delia C            18 Plymouth                  NT    2:09.70    9  
                  29.37     1:01.89 (32.52)     1:35.79 (33.90)     2:09.70 (33.91)
  2 Chorzepa, Adrianna        18 Sjc-Ct                    NT    2:18.31    4  
                  30.70     1:03.84 (33.14)     1:40.31 (36.47)     2:18.31 (38.00)
  3 Kennedy, Moira            18 Sjc-Ct                    NT    2:19.50    3  
                  32.28     1:07.35 (35.07)     1:43.49 (36.14)     2:19.50 (36.01)
  4 DI Pinto, Michelle        20 Sjc-Ct                    NT    2:32.48    2  
                  33.75     1:12.17 (38.42)     1:52.61 (40.44)     2:32.48 (39.87)
 
Event 4  Women 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gondek, Brittney L        20 Plymouth                  NT      30.88    9  
  2 Cronin, Kelsey            18 Sjc-Ct                    NT      31.56    4  
  3 Shortell, Brittany A      20 Plymouth                  NT      34.09    3  
  4 Ellegard, Kristine        22 Sjc-Ct                    NT      35.19    2  
  5 Beley-Finnemore, Meagan   18 Sjc-Ct                    NT      43.74    1  
 
Event 5  Women 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Samaro, Jennifer          20 Plymouth                  NT      34.82    9  
  2 Provencher, Mary          20 Sjc-Ct                    NT      36.09    4  
  3 Graham, Lindsay R         21 Plymouth                  NT      36.63    3  
  4 Pedroncelli, Jacqueline   20 Sjc-Ct                    NT      40.12    2  
  5 Bachiashvili, Sofia       19 Sjc-Ct                    NT      40.95    1  
 -- Candels, Nina             18 Sjc-Ct                    NT     X43.97  
 -- Cochran, Serena           19 Sjc-Ct                    NT     X53.84  
 
Event 6  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brodeur, Nicole M         20 Plymouth                  NT    1:03.90    9  
                  29.91     1:03.90 (33.99)                                        
  2 Wheeler, Sarah            22 Sjc-Ct                    NT    1:05.19    4  
                  30.52     1:05.19 (34.67)                                        
  3 Hood, Suki                19 Sjc-Ct                    NT    1:10.53    3  
                  32.65     1:10.53 (37.88)                                        
  4 Coppola, Shelby           18 Sjc-Ct                    NT    1:19.47    2  
                  37.54     1:19.47 (41.93)                                        
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunn, Shannon             18 Sjc-Ct                    NT      27.72    9  
  2 Foley, Delia C            18 Plymouth                  NT      28.04    4  
  3 Mulhern, Amy L               Plymouth                  NT      28.09    3  
  4 Ellegard, Kristine        22 Sjc-Ct                    NT      29.58    2  
  5 Beaudoin, Ashleigh        20 Sjc-Ct                    NT      31.07    1  
 
Event 8  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Shannon I         18 Plymouth                  NT     115.65    9  
 -- Bellefleur, Noelle           Sjc-Ct                    NT     X96.30  
 -- Gansley, Laura               Sjc-Ct                    NT    X105.40  
 
Event 9  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brodeur, Nicole M         20 Plymouth                  NT      58.33    9  
                  27.93       58.33 (30.40)                                        
  2 Dunn, Shannon             18 Sjc-Ct                    NT    1:01.39    4  
                  29.56     1:01.39 (31.83)                                        
  3 Chorzepa, Adrianna        18 Sjc-Ct                    NT    1:02.66    3  
                  30.28     1:02.66 (32.38)                                        
  4 Viotto, Jackie A          18 Plymouth                  NT    1:04.29    2  
                  30.98     1:04.29 (33.31)                                        
  5 Ellegard, Kristine        22 Sjc-Ct                    NT    1:04.66    1  
                  32.21     1:04.66 (32.45)                                        
 -- Candels, Nina             18 Sjc-Ct                    NT   X1:25.03  
                  39.93     1:25.03 (45.10)                                        
 -- Cochran, Serena           19 Sjc-Ct                    NT   X1:38.41  
                  46.45     1:38.41 (51.96)                                        
 -- Ayon, Amaris              21 Sjc-Ct                    NT   X1:52.86  
                  49.84   1:52.86 (1:03.02)                                        
 
Event 10  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gondek, Brittney L        20 Plymouth                  NT    1:04.40    9  
                  31.14     1:04.40 (33.26)                                        
  2 Cronin, Kelsey            18 Sjc-Ct                    NT    1:07.71    4  
                  33.16     1:07.71 (34.55)                                        
  3 Mulhern, Amy L               Plymouth                  NT    1:08.15    3  
                  33.72     1:08.15 (34.43)                                        
  4 Beaudoin, Ashleigh        20 Sjc-Ct                    NT    1:17.82    2  
                  38.22     1:17.82 (39.60)                                        
  5 DI Pinto, Michelle        20 Sjc-Ct                    NT    1:18.04    1  
                  38.42     1:18.04 (39.62)                                        
 
Event 11  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Samaro, Jennifer          20 Plymouth                  NT    1:14.96    9  
                  35.73     1:14.96 (39.23)                                        
  2 Wheeler, Sarah            22 Sjc-Ct                    NT    1:16.64    4  
                  36.35     1:16.64 (40.29)                                        
  3 Graham, Lindsay R         21 Plymouth                  NT    1:18.62    3  
                  37.67     1:18.62 (40.95)                                        
  4 Bachiashvili, Sofia       19 Sjc-Ct                    NT    1:29.34    2  
                  42.48     1:29.34 (46.86)                                        
  5 Pedroncelli, Jacqueline   20 Sjc-Ct                    NT    1:31.42    1  
                  41.49     1:31.42 (49.93)                                        
 
Event 12  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foley, Delia C            18 Plymouth                  NT    5:50.45    9  
                  31.16     1:05.25 (34.09)     1:40.49 (35.24)     2:16.11 (35.62)
        2:51.92 (35.81)     3:27.91 (35.99)     4:03.77 (35.86)     4:39.65 (35.88)
        5:15.50 (35.85)     5:50.45 (34.95)                                        
  2 Shortell, Brittany A      20 Plymouth                  NT    6:01.87    4  
                  33.10     1:09.41 (36.31)     1:46.40 (36.99)     2:23.32 (36.92)
        2:59.69 (36.37)     3:36.30 (36.61)     4:12.82 (36.52)     4:49.26 (36.44)
        5:25.65 (36.39)     6:01.87 (36.22)                                        
  3 Provencher, Mary          20 Sjc-Ct                    NT    6:11.54    3  
                  32.54     1:08.91 (36.37)     1:46.54 (37.63)     2:24.08 (37.54)
        3:01.38 (37.30)     3:39.36 (37.98)     4:17.25 (37.89)     4:56.11 (38.86)
        5:34.10 (37.99)     6:11.54 (37.44)                                        
  4 Kennedy, Moira            18 Sjc-Ct                    NT    6:14.82    2  
                  34.55     1:11.21 (36.66)     1:48.82 (37.61)     2:26.36 (37.54)
        3:04.58 (38.22)     3:42.58 (38.00)     4:20.44 (37.86)     4:58.62 (38.18)
        5:37.21 (38.59)     6:14.82 (37.61)                                        
  5 Viotto, Jackie A          18 Plymouth                  NT    6:23.39    1  
                  34.61     1:12.29 (37.68)     1:50.77 (38.48)     2:28.58 (37.81)
        3:07.16 (38.58)     3:45.96 (38.80)     4:25.36 (39.40)     5:04.48 (39.12)
        5:44.44 (39.96)     6:23.39 (38.95)                                        
  6 Mercado, Crystal          18 Sjc-Ct                    NT    6:40.52  
                  35.02     1:13.35 (38.33)     1:53.33 (39.98)     2:34.15 (40.82)
        3:14.78 (40.63)     3:55.62 (40.84)     4:37.67 (42.05)     5:19.82 (42.15)
        6:00.77 (40.95)     6:40.52 (39.75)                                        
 
Event 13  Women 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brodeur, Nicole M         20 Plymouth                  NT      29.21    9  
  2 Hood, Suki                19 Sjc-Ct                    NT      30.19    4  
  3 Dunn, Shannon             18 Sjc-Ct                    NT      31.76    3  
  4 Graham, Lindsay R         21 Plymouth                  NT      32.53    2  
  5 Hawkes, Sarah             21 Sjc-Ct                    NT      35.92    1  
 
Event 14  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Shannon I         18 Plymouth                  NT     173.70    9  
  2 Gansley, Laura               Sjc-Ct                    NT     142.25    4  
  3 Bellefleur, Noelle           Sjc-Ct                    NT      90.40    3  
 
Event 15  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wheeler, Sarah            22 Sjc-Ct                    NT    2:23.62    9  
                  30.89     1:08.90 (38.01)     1:50.77 (41.87)     2:23.62 (32.85)
  2 Coppola, Shelby           18 Sjc-Ct                    NT    2:54.45    4  
                  39.46     1:26.77 (47.31)     2:16.47 (49.70)     2:54.45 (37.98)
  3 Hawkes, Sarah             21 Sjc-Ct                    NT    3:03.63    3  
                  40.69     1:29.77 (49.08)     2:22.53 (52.76)     3:03.63 (41.10)
 -- Samaro, Jennifer          20 Plymouth                  NT   X2:24.07  
                  32.30     1:09.23 (36.93)     1:50.48 (41.25)     2:24.07 (33.59)
 -- Mulhern, Amy L               Plymouth                  NT   X2:35.73  
                  36.13     1:14.50 (38.37)     1:59.05 (44.55)     2:35.73 (36.68)
 
Event 16  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint Joseph College-CT  'A'                           NT    4:05.51   11  
     1) Dunn, Shannon 18                2) Cronin, Kelsey 18              
     3) Hood, Suki 19                   4) Chorzepa, Adrianna 18          
                  29.97   1:01.95 (1:01.95)     1:31.35 (29.40)   2:03.95 (1:02.00)
        2:31.94 (27.99)     3:03.19 (59.24)     3:32.41 (29.22)   4:05.51 (1:02.32)
  2 Saint Joseph College-CT  'B'                           NT    4:31.82    4  
     1) Wheeler, Sarah 22               2) Beaudoin, Ashleigh 20          
     3) Provencher, Mary 20             4) Kennedy, Moira 18              
                  34.23   1:12.26 (1:12.26)     1:44.53 (32.27)   2:21.09 (1:08.83)
        2:52.25 (31.16)   3:25.93 (1:04.84)     3:56.92 (30.99)   4:31.82 (1:05.89)
  3 Saint Joseph College-CT  'C'                           NT   x4:49.29  
     1) DI Pinto, Michelle 20           2) Brault, Caitlin 21             
     3) Bachiashvili, Sofia 19          4) Mercado, Crystal 18            
                  33.51   1:09.44 (1:09.44)     1:46.25 (36.81)   2:26.12 (1:16.68)
        3:00.81 (34.69)   3:39.14 (1:13.02)     4:13.05 (33.91)   4:49.29 (1:10.15)
 -- Plymouth State Universtiy  'A'                         NT   X4:02.59  
     1) Brodeur, Nicole M 20            2) Foley, Delia C 18              
     3) Shortell, Brittany A 20         4) Gondek, Brittney L 20          
                  28.26       59.72 (59.72)     1:28.44 (28.72)   2:00.74 (1:01.02)
        2:30.72 (29.98)   3:03.67 (1:02.93)     3:19.57 (15.90)     4:02.59 (58.92)
 -- Saint Joseph College-CT  'D'                           NT   X5:37.02  
     1) Pedroncelli, Jacqueline 20      2) Beley-Finnemore, Meagan 18     
     3) Cochran, Serena 19              4) Candels, Nina 18               
                  34.68   1:13.44 (1:13.44)     1:52.74 (39.30)   2:35.93 (1:22.49)
        3:22.51 (46.58)   4:13.36 (1:37.43)     4:52.01 (38.65)   5:37.02 (1:23.66)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 16                    
 
  1. Plymouth State Universtiy           145   2. Saint Joseph College-CT             135