Header Background
Recap | Results

  Women's Swimming & Diving  -  January 11, 2012 -- at Plymouth, N.H.                     

          Final Score:  Keene State 168, Plymouth State 81                            

                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keene State-NE  'A'                                    NT    4:21.76   11  
     1) Murray, Stephanie L 18          2) Wilson, Meghan E 19            
     3) Pimer, Diana M 18               4) Shea, Caity E 18               
                  31.72   1:03.88 (1:03.88)     1:40.12 (36.24)   2:22.79 (1:18.91)
        2:51.70 (28.91)   3:24.91 (1:02.12)     3:52.21 (27.30)     4:21.76 (56.85)
  2 Keene State-NE  'B'                                    NT    4:27.84    4  
     1) Wissmann, Lianna K 18           2) Good, Amelia C 18              
     3) Hall, Carolyn H 18              4) Trodden, Julie M 18            
                  31.72   1:04.50 (1:04.50)     1:39.20 (34.70)   2:19.38 (1:14.88)
        2:51.19 (31.81)   3:28.29 (1:08.91)     3:56.99 (28.70)     4:27.84 (59.55)
  3 Plymouth State University  'A'                         NT    4:46.24    2  
     1) Doherty, Nora R 18              2) Bradley, Brittanie L 21        
     3) Brodeur, Nicole M 21            4) Salas, Jennifer E 18           
                  34.10   1:10.90 (1:10.90)     1:48.59 (37.69)   2:32.09 (1:21.19)
        3:03.52 (31.43)   3:40.55 (1:08.46)     4:11.94 (31.39)   4:46.24 (1:05.69)
 -- Keene State-NE  'C'                                    NT         DQ  
     1) Dasilva, Taylor A 18            2) Whitaker, Jill L 20            
     3) O'Leary, Maureen C 20           4) Day, Lindsey A 18              
                  32.97   1:10.41 (1:10.41)     1:39.18 (28.77)   2:16.77 (1:06.36)
        2:45.45 (28.68)   3:18.36 (1:01.59)     3:46.62 (28.26)          DQ (59.85)
 
Event 2  Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pimer, Diana M            18 Keene St.-NE              NT    4:44.80    9  
                  30.65     1:05.46 (34.81)     1:42.60 (37.14)     2:18.43 (35.83)
        2:58.54 (40.11)     3:38.55 (40.01)     4:12.78 (34.23)     4:44.80 (32.02)
  2 Rutigliano, Nicole R      17 Keene St.-NE              NT    5:15.30    4  
                  34.51     1:14.87 (40.36)     1:53.59 (38.72)     2:32.83 (39.24)
        3:21.07 (48.24)     4:07.37 (46.30)     4:41.42 (34.05)     5:15.30 (33.88)
  3 Mulhern, Amy L            21 PSU                       NT    5:18.14    3  
                  33.27     1:13.36 (40.09)     1:53.14 (39.78)     2:32.25 (39.11)
        3:19.21 (46.96)     4:05.61 (46.40)     4:42.04 (36.43)     5:18.14 (36.10)
  4 Wilson, Meghan E          19 Keene St.-NE              NT    5:31.37    2  
                  37.22     1:19.81 (42.59)     2:02.80 (42.99)     2:46.78 (43.98)
        3:30.85 (44.07)     4:16.09 (45.24)     4:54.66 (38.57)     5:31.37 (36.71)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trodden, Julie M          18 Keene St.-NE              NT    2:00.49    9  
                  28.59       59.13 (30.54)     1:30.50 (31.37)     2:00.49 (29.99)
  2 Foley, Delia C            19 PSU                       NT    2:10.47    4  
                  30.71     1:04.33 (33.62)     1:38.35 (34.02)     2:10.47 (32.12)
  3 Neverett, Emily R         18 Keene St.-NE              NT    2:10.63    3  
                  31.57     1:04.85 (33.28)     1:38.47 (33.62)     2:10.63 (32.16)
  4 Gruner, Lara E            21 PSU                       NT    2:13.93    2  
                  31.38     1:05.29 (33.91)     1:39.63 (34.34)     2:13.93 (34.30)
  5 Amell, Maria M            18 Keene St.-NE              NT    2:14.91    1  
                  31.27     1:05.55 (34.28)     1:40.67 (35.12)     2:14.91 (34.24)
  6 D'Iorio, Lauren A         18 PSU                       NT    2:39.32  
                  35.53     1:15.63 (40.10)     1:58.10 (42.47)     2:39.32 (41.22)
 
Event 4  Girls 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitaker, Jill L          20 Keene St.-NE              NT      29.73    9  
  2 Wissmann, Lianna K        18 Keene St.-NE              NT      30.06    4  
  3 Rutigliano, Nicole R      17 Keene St.-NE              NT      31.05    3  
  4 Doherty, Nora R           18 PSU                       NT      33.68    2  
 -- Mulhern, Amy L            21 PSU                       NT     X31.86  
 
Event 5  Girls 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Meghan E          19 Keene St.-NE              NT      34.01    9  
  2 Good, Amelia C            18 Keene St.-NE              NT      34.94    4  
  3 Bradley, Brittanie L      21 PSU                       NT      36.64    3  
  4 Cremin, Sheila A          18 Keene St.-NE              NT      36.75    2  
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shea, Caity E             18 Keene St.-NE              NT    1:03.57    9  
                  30.51     1:03.57 (33.06)                                        
  2 Brodeur, Nicole M         21 PSU                       NT    1:06.08    4  
                  30.96     1:06.08 (35.12)                                        
  3 Hall, Carolyn H           18 Keene St.-NE              NT    1:08.00    3  
                  32.34     1:08.00 (35.66)                                        
  4 Fitzhenry, Emma C         18 Keene St.-NE              NT    1:09.46    2  
                  32.54     1:09.46 (36.92)                                        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dasilva, Taylor A         18 Keene St.-NE              NT      26.57    9  
  2 O'Leary, Maureen C        20 Keene St.-NE              NT      27.30    4  
  3 Wissmann, Lianna K        18 Keene St.-NE              NT      27.34    3  
  4 Gruner, Lara E            21 PSU                       NT      28.34    2  
  5 Foley, Delia C            19 PSU                       NT      28.70    1  
  6 Salas, Jennifer E         18 PSU                       NT      30.60  
 
Event 8  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Shannon I         19 PSU                       NT     149.00    9  
 
Event 9  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shea, Caity E             18 Keene St.-NE              NT      56.76    9  
                  27.92       56.76 (28.84)                                        
  2 Dasilva, Taylor A         18 Keene St.-NE              NT      57.06    4  
                  27.53       57.06 (29.53)                                        
  3 Wissmann, Lianna K        18 Keene St.-NE              NT      58.51    3  
                  28.59       58.51 (29.92)                                        
  4 Brodeur, Nicole M         21 PSU                       NT      59.88    2  
                  28.74       59.88 (31.14)                                        
  5 D'Iorio, Lauren A         18 PSU                       NT    1:12.12    1  
                  34.32     1:12.12 (37.80)                                        
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rutigliano, Nicole R      17 Keene St.-NE              NT    1:05.93    9  
                  31.93     1:05.93 (34.00)                                        
  2 Trodden, Julie M          18 Keene St.-NE              NT    1:05.94    4  
                  32.79     1:05.94 (33.15)                                        
  3 Day, Lindsey A            18 Keene St.-NE              NT    1:06.88    3  
                  32.41     1:06.88 (34.47)                                        
  4 Mulhern, Amy L            21 PSU                       NT    1:07.93    2  
                  33.64     1:07.93 (34.29)                                        
  5 Doherty, Nora R           18 PSU                       NT    1:13.63    1  
                  35.62     1:13.63 (38.01)                                        
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Good, Amelia C            18 Keene St.-NE              NT    1:15.30    9  
                  35.40     1:15.30 (39.90)                                        
  2 Wilson, Meghan E          19 Keene St.-NE              NT    1:19.60    4  
                  37.24     1:19.60 (42.36)                                        
  3 Cremin, Sheila A          18 Keene St.-NE              NT    1:19.66    3  
                  37.97     1:19.66 (41.69)                                        
  4 Bradley, Brittanie L      21 PSU                       NT    1:23.18    2  
                  38.74     1:23.18 (44.44)                                        
 
Event 12  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Stephanie L       18 Keene St.-NE              NT    5:20.07    9  
                  29.85     1:01.79 (31.94)     1:34.00 (32.21)     2:06.13 (32.13)
        2:38.42 (32.29)     3:10.84 (32.42)     3:43.42 (32.58)     4:16.43 (33.01)
        4:48.83 (32.40)     5:20.07 (31.24)                                        
  2 Whitaker, Jill L          20 Keene St.-NE              NT    5:34.44    4  
                  30.19     1:03.59 (33.40)     1:37.51 (33.92)     2:11.71 (34.20)
        2:46.18 (34.47)     3:20.42 (34.24)     3:54.55 (34.13)     4:28.77 (34.22)
        5:02.52 (33.75)     5:34.44 (31.92)                                        
  3 Neverett, Emily R         18 Keene St.-NE              NT    5:44.01    3  
                  32.37     1:07.38 (35.01)     1:42.54 (35.16)     2:17.51 (34.97)
        2:52.12 (34.61)     3:27.21 (35.09)     4:01.76 (34.55)     4:36.54 (34.78)
        5:10.62 (34.08)     5:44.01 (33.39)                                        
  4 Foley, Delia C            19 PSU                       NT    6:00.97    2  
                  32.55     1:07.78 (35.23)     1:43.92 (36.14)     2:19.88 (35.96)
        2:56.16 (36.28)     3:33.05 (36.89)     4:10.03 (36.98)     4:47.62 (37.59)
        5:24.78 (37.16)     6:00.97 (36.19)                                        
  5 Gruner, Lara E            21 PSU                       NT    6:12.94    1  
                  32.82     1:08.14 (35.32)     1:44.77 (36.63)     2:21.91 (37.14)
        2:59.84 (37.93)     3:38.79 (38.95)     4:17.33 (38.54)     4:55.93 (38.60)
        5:34.46 (38.53)     6:12.94 (38.48)                                        
  6 Salas, Jennifer E         18 PSU                       NT    6:25.84  
                  33.63     1:10.59 (36.96)     1:48.07 (37.48)     2:26.40 (38.33)
        3:05.23 (38.83)     3:45.36 (40.13)     4:25.49 (40.13)     5:06.51 (41.02)
        5:47.39 (40.88)     6:25.84 (38.45)                                        
 
Event 13  Girls 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brodeur, Nicole M         21 PSU                       NT      29.55    9  
 -- O'Leary, Maureen C        20 Keene St.-NE              NT     X27.70  
 -- Hall, Carolyn H           18 Keene St.-NE              NT     X30.26  
 -- Fitzhenry, Emma C         18 Keene St.-NE              NT     X30.62  
 
Event 14  Girls 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Shannon I         19 PSU                       NT     159.20    9  
 
Event 15  Girls 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mulhern, Amy L            21 PSU                       NT    1:10.01    9  
                  32.48     1:10.01 (37.53)                                        
 -- Pimer, Diana M            18 Keene St.-NE              NT   X1:04.04  
                  30.06     1:04.04 (33.98)                                        
 -- Murray, Stephanie L       18 Keene St.-NE              NT   X1:07.00  
                  31.58     1:07.00 (35.42)                                        
 -- Day, Lindsey A            18 Keene St.-NE              NT   X1:08.60  
                  31.87     1:08.60 (36.73)                                        
 
Event 16  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Plymouth State University  'B'                         NT    2:10.49   11  
     1) Salas, Jennifer E 18            2) Bradley, Brittanie L 21        
     3) D'Iorio, Lauren A 18            4) Rogers, Shannon I 19           
                  30.59     1:01.58 (30.99)     1:34.22 (32.64)     2:10.49 (36.27)
 -- Keene State-NE  'B'                                    NT   X1:46.74  
     1) Pimer, Diana M 18               2) Murray, Stephanie L 18         
     3) Day, Lindsey A 18               4) Whitaker, Jill L 20            
                  27.09       53.36 (26.27)     1:21.16 (27.80)     1:46.74 (25.58)
 -- Keene State-NE  'A'                                    NT   X1:50.73  
     1) Trodden, Julie M 18             2) Shea, Caity E 18               
     3) O'Leary, Maureen C 20           4) Dasilva, Taylor A 18           
                  28.27       55.20 (26.93)     1:22.28 (27.08)     1:50.73 (28.45)
 -- Plymouth State University  'A'                         NT   X1:53.25  
     1) Gruner, Lara E 21               2) Foley, Delia C 19              
     3) Brodeur, Nicole M 21            4) Mulhern, Amy L 21              
                  28.78       57.17 (28.39)     1:24.43 (27.26)     1:53.25 (28.82)
 -- Keene State-NE  'C'                                    NT   X1:55.18  
     1) Cremin, Sheila A 18             2) Neverett, Emily R 18           
     3) Amell, Maria M 18               4) Fitzhenry, Emma C 18           
                  29.19       57.91 (28.72)     1:27.62 (29.71)     1:55.18 (27.56)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 16                    
 
  1. Keene State                         168   2. Plymouth State University            81