Header Background
Video | Recap | Results

Women's Swimming & Diving  -  February 4, 2012 -- at Plymouth, N.H.                     

     Final Score:  Simmons 148.5, Plymouth State 131.5

                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Plymouth State University  'A'                         NT    2:02.52   11  
     1) Mulhern, Amy L 21               2) Bradley, Brittanie L 21        
     3) Brodeur, Nicole M 21            4) Gondek, Brittney L 21          
  2 Simmons College  'A'                                   NT    2:06.89    4  
     1) Bitzas, Stephanie 21            2) Zamagni, Elizabeth 21          
     3) Bohannon, Molly 20              4) Soucy, Marissa 21              
                   5.63   2:06.89 (2:01.26)                                        
  3 Simmons College  'B'                                   NT    2:12.59    2  
     1) Ferro, Joleigh 18               2) Quinlan, Susannah 22           
     3) Williams, Meredith 18           4) Grover, Elise 23               
  4 Plymouth State University  'B'                         NT    2:15.04  
     1) Shortell, Brittany A 21         2) Viotto, Jackie A 19            
     3) Doherty, Nora R 18              4) D'Iorio, Lauren A 18           
                  11.37   2:15.04 (2:03.67)                                        
  5 Simmons College  'C'                                   NT   x2:53.56  
     1) Karasek, Anne 21                2) Leonard, Whitney 21            
     3) Callaghan, Lila                 4) Sime, Andree                   
                   4.11   2:53.56 (2:49.45)                                        
 
Event 2  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gruner, Lara E            21 Plymouth                  NT   12:08.49    9  
                  32.60     1:07.41 (34.81)     1:43.05 (35.64)     2:19.39 (36.34)
        2:56.56 (37.17)     3:33.64 (37.08)     4:10.75 (37.11)     4:47.96 (37.21)
        5:24.63 (36.67)     6:01.60 (36.97)     6:38.76 (37.16)     7:14.49 (35.73)
        7:49.93 (35.44)     8:26.39 (36.46)     9:03.61 (37.22)     9:40.30 (36.69)
       10:17.09 (36.79)    10:53.96 (36.87)    11:31.48 (37.52)    12:08.49 (37.01)
  2 Eskenazi, Nicole             Simmons                   NT   12:24.83    4  
                  31.38     1:05.30 (33.92)     1:40.81 (35.51)     2:17.06 (36.25)
        2:53.48 (36.42)     3:30.09 (36.61)     4:07.04 (36.95)     4:43.81 (36.77)
        5:20.39 (36.58)     5:57.11 (36.72)     6:35.06 (37.95)     7:12.32 (37.26)
        7:51.18 (38.86)     8:30.69 (39.51)     9:09.60 (38.91)     9:49.39 (39.79)
       10:29.26 (39.87)    11:09.11 (39.85)    11:47.88 (38.77)    12:24.83 (36.95)
  3 Salas, Jennifer E         18 Plymouth                  NT   12:35.97    3  
                  32.15     1:07.75 (35.60)     1:45.23 (37.48)     2:22.34 (37.11)
        3:00.50 (38.16)     3:38.84 (38.34)     4:17.71 (38.87)     4:56.07 (38.36)
        5:34.48 (38.41)     6:12.35 (37.87)     6:50.52 (38.17)     7:28.94 (38.42)
        8:07.17 (38.23)     8:45.59 (38.42)     9:24.73 (39.14)    10:04.57 (39.84)
       10:42.80 (38.23)    11:22.24 (39.44)    12:00.73 (38.49)    12:35.97 (35.24)
  4 Mullen, Rachael           20 Simmons                   NT   12:46.38    2  
                  35.18     1:12.36 (37.18)     1:50.54 (38.18)     2:29.06 (38.52)
        3:08.33 (39.27)     3:47.41 (39.08)     4:26.66 (39.25)     5:05.50 (38.84)
        5:44.39 (38.89)     6:22.91 (38.52)     7:01.34 (38.43)     7:40.04 (38.70)
        8:19.21 (39.17)     8:58.42 (39.21)     9:37.03 (38.61)    10:16.02 (38.99)
       10:54.30 (38.28)    11:32.08 (37.78)    12:09.67 (37.59)    12:46.38 (36.71)
  5 Silva, Kara               18 Simmons                   NT   13:03.17    1  
                  35.20     1:13.79 (38.59)     1:53.42 (39.63)     2:33.08 (39.66)
        3:12.59 (39.51)     3:51.99 (39.40)     4:31.48 (39.49)     5:11.47 (39.99)
        5:50.90 (39.43)     6:31.23 (40.33)     7:10.95 (39.72)     7:50.50 (39.55)
        8:29.82 (39.32)     9:09.59 (39.77)     9:49.40 (39.81)    10:29.18 (39.78)
       11:08.37 (39.19)    11:47.35 (38.98)    12:26.12 (38.77)    13:03.17 (37.05)
 
Event 3  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Collins, Jen              19 Simmons                   NT    2:04.22    9  
                  29.93     1:01.87 (31.94)     1:33.36 (31.49)     2:04.22 (30.86)
  2 Foley, Delia C            19 Plymouth                  NT    2:08.92    4  
                  29.74     1:02.39 (32.65)     1:35.62 (33.23)     2:08.92 (33.30)
  3 Soucy, Marissa            21 Simmons                   NT    2:15.23    3  
                  31.84     1:06.45 (34.61)     1:40.97 (34.52)     2:15.23 (34.26)
  4 Karasek, Anne             21 Simmons                   NT    2:19.36    2  
                  32.54     1:07.89 (35.35)     1:44.02 (36.13)     2:19.36 (35.34)
  5 D'Iorio, Lauren A         18 Plymouth                  NT    2:30.86    1  
                  33.42     1:11.29 (37.87)     1:51.85 (40.56)     2:30.86 (39.01)
 
Event 4  Women 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mulhern, Amy L            21 Plymouth                  NT      31.21    9  
  2 Gondek, Brittney L        21 Plymouth                  NT      31.49    4  
  3 Davis, Chloe              19 Simmons                   NT      31.53    3  
  4 Doherty, Nora R           18 Plymouth                  NT      32.57    2  
  5 Grover, Elise             23 Simmons                   NT      32.78    1  
  6 Bitzas, Stephanie         21 Simmons                   NT      32.80  
 
Event 5  Women 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bradley, Brittanie L      21 Plymouth                  NT      36.46    9  
  2 Zamagni, Elizabeth        21 Simmons                   NT      38.27    4  
  3 Quinlan, Susannah         22 Simmons                   NT      38.64    3  
  4 Viotto, Jackie A          19 Plymouth                  NT      40.12    2  
  5 Sime, Andree                 Simmons                   NT      50.53    1  
 
Event 6  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bohannon, Molly           20 Simmons                   NT    2:23.91    9  
                  32.80     1:09.27 (36.47)     1:46.42 (37.15)     2:23.91 (37.49)
  2 Davis, Amy                19 Simmons                   NT    2:35.08    4  
                  33.04     1:10.44 (37.40)     1:50.88 (40.44)     2:35.08 (44.20)
  3 Williams, Meredith        18 Simmons                   NT    2:58.54    3  
                  37.22     1:19.71 (42.49)     2:05.84 (46.13)     2:58.54 (52.70)
 -- Mullen, Rachael           20 Simmons                   NT   X2:47.11  
                  37.08     1:19.39 (42.31)     2:04.28 (44.89)     2:47.11 (42.83)
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gruner, Lara E            21 Plymouth                  NT      28.09    9  
  2 Ferro, Joleigh            18 Simmons                   NT      28.35    4  
  3 Eskenazi, Nicole             Simmons                   NT      28.61    2.5
  3 Wong, Hillary             18 Simmons                   NT      28.61    2.5
  5 Foley, Delia C            19 Plymouth                  NT      28.65    1  
  6 Salas, Jennifer E         18 Plymouth                  NT      29.22  
 
Event 8  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monahan, Lea              19 Simmons               155.55     152.75    9  
  2 Rogers, Shannon I         19 Plymouth                  NP     152.70    4  
 
Event 9  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Collins, Jen              19 Simmons                   NT      56.15    9  
                  27.10       56.15 (29.05)                                        
  2 Brodeur, Nicole M         21 Plymouth                  NT      57.59    4  
                  27.69       57.59 (29.90)                                        
  3 Wong, Hillary             18 Simmons                   NT    1:00.16    3  
                  29.44     1:00.16 (30.72)                                        
  4 Soucy, Marissa            21 Simmons                   NT    1:00.35    2  
                  28.97     1:00.35 (31.38)                                        
  5 Gruner, Lara E            21 Plymouth                  NT    1:01.38    1  
                  29.65     1:01.38 (31.73)                                        
  6 Doherty, Nora R           18 Plymouth                  NT    1:05.01  
                  31.36     1:05.01 (33.65)                                        
 
Event 10  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mulhern, Amy L            21 Plymouth                  NT    2:21.22    9  
                  32.90     1:08.06 (35.16)     1:44.70 (36.64)     2:21.22 (36.52)
  2 Gondek, Brittney L        21 Plymouth                  NT    2:21.97    4  
                  34.47     1:10.12 (35.65)     1:46.34 (36.22)     2:21.97 (35.63)
  3 Davis, Chloe              19 Simmons                   NT    2:23.29    3  
                  33.20     1:09.06 (35.86)     1:46.27 (37.21)     2:23.29 (37.02)
  4 Bitzas, Stephanie         21 Simmons                   NT    2:23.45    2  
                  34.41     1:10.65 (36.24)     1:47.10 (36.45)     2:23.45 (36.35)
  5 Shortell, Brittany A      21 Plymouth                  NT    2:30.40    1  
                  35.12     1:12.97 (37.85)     1:51.75 (38.78)     2:30.40 (38.65)
  6 Silva, Kara               18 Simmons                   NT    2:41.99  
                  37.66     1:19.03 (41.37)     2:00.59 (41.56)     2:41.99 (41.40)
 
Event 11  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zamagni, Elizabeth        21 Simmons                   NT    2:51.02    9  
                  39.40     1:21.86 (42.46)     2:06.18 (44.32)     2:51.02 (44.84)
  2 Bradley, Brittanie L      21 Plymouth                  NT    2:51.66    4  
                  38.14     1:21.20 (43.06)     2:05.97 (44.77)     2:51.66 (45.69)
  3 Quinlan, Susannah         22 Simmons                   NT    2:52.52    3  
                  39.40     1:23.00 (43.60)     2:06.84 (43.84)     2:52.52 (45.68)
  4 Viotto, Jackie A          19 Plymouth                  NT    3:11.34    2  
                  42.11     1:30.74 (48.63)     2:21.19 (50.45)     3:11.34 (50.15)
  5 D'Iorio, Lauren A         18 Plymouth                  NT    3:29.33    1  
                  46.42     1:40.41 (53.99)     2:35.80 (55.39)     3:29.33 (53.53)
  6 Leonard, Whitney          21 Simmons                   NT    3:44.22  
                  50.06     1:46.43 (56.37)     2:44.38 (57.95)     3:44.22 (59.84)
 
Event 12  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foley, Delia C            19 Plymouth                  NT    5:44.88    9  
                  31.31     1:05.37 (34.06)     1:39.98 (34.61)     2:15.09 (35.11)
        2:50.47 (35.38)     3:25.48 (35.01)     4:00.94 (35.46)     4:35.92 (34.98)
        5:10.58 (34.66)     5:44.88 (34.30)                                        
  2 Bohannon, Molly           20 Simmons                   NT    5:53.88    4  
                  31.80     1:06.28 (34.48)     1:41.67 (35.39)     2:17.93 (36.26)
        2:54.28 (36.35)     3:30.55 (36.27)     4:06.73 (36.18)     4:42.88 (36.15)
        5:18.76 (35.88)     5:53.88 (35.12)                                        
  3 Karasek, Anne             21 Simmons                   NT    6:00.80    3  
                  32.41     1:07.98 (35.57)     1:44.33 (36.35)     2:20.83 (36.50)
        2:57.30 (36.47)     3:33.92 (36.62)     4:10.94 (37.02)     4:47.93 (36.99)
        5:25.03 (37.10)     6:00.80 (35.77)                                        
  4 Grover, Elise             23 Simmons                   NT    6:04.51    2  
                  32.73     1:08.69 (35.96)     1:46.10 (37.41)     2:23.66 (37.56)
        3:00.74 (37.08)     3:37.83 (37.09)     4:14.70 (36.87)     4:51.74 (37.04)
        5:28.31 (36.57)     6:04.51 (36.20)                                        
  5 Salas, Jennifer E         18 Plymouth                  NT    6:06.95    1  
                  33.47     1:09.91 (36.44)     1:47.33 (37.42)     2:24.16 (36.83)
        3:00.91 (36.75)     3:37.44 (36.53)     4:14.45 (37.01)     4:51.78 (37.33)
        5:30.61 (38.83)     6:06.95 (36.34)                                        
 
Event 13  Women 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brodeur, Nicole M         21 Plymouth                  NT      28.80    9  
  2 Davis, Amy                19 Simmons                   NT      29.61    4  
  3 Soucy, Marissa            21 Simmons                   NT      31.63    3  
  4 Williams, Meredith        18 Simmons                   NT      32.89    1.5
  4 Doherty, Nora R           18 Plymouth                  NT      32.89    1.5
  6 Viotto, Jackie A          19 Plymouth                  NT      34.04  
 -- Callaghan, Lila              Simmons                   NT     X33.89  
 -- Silva, Kara               18 Simmons                   NT     X34.43  
 -- Leonard, Whitney          21 Simmons                39.61     X41.98  
 
Event 14  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Shannon I         19 Plymouth                  NP     145.80    9  
 
Event 15  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Collins, Jen              19 Simmons                   NT    2:23.32    9  
                  31.93     1:09.40 (37.47)     1:51.17 (41.77)     2:23.32 (32.15)
  2 Mulhern, Amy L            21 Plymouth                  NT    2:26.95    4  
                  32.94     1:08.27 (35.33)     1:51.59 (43.32)     2:26.95 (35.36)
  3 Davis, Amy                19 Simmons                   NT    2:29.92    3  
                  32.53     1:10.41 (37.88)     1:55.99 (45.58)     2:29.92 (33.93)
  4 Bitzas, Stephanie         21 Simmons                   NT    2:32.72    2  
                  34.17     1:11.00 (36.83)     1:57.90 (46.90)     2:32.72 (34.82)
 -- Mullen, Rachael           20 Simmons                   NT   X2:44.05  
                  35.98     1:17.83 (41.85)     2:06.60 (48.77)     2:44.05 (37.45)
 
Event 16  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simmons College  'A'                                   NT    3:54.73   11  
     1) Davis, Chloe 19                 2) Wong, Hillary 18               
     3) Davis, Amy 19                   4) Collins, Jen 19                
                  27.63       57.95 (57.95)     1:26.44 (28.49)     1:57.32 (59.37)
        2:26.43 (29.11)     2:57.03 (59.71)     3:25.67 (28.64)     3:54.73 (57.70)
  2 Plymouth State University  'A'                         NT    3:56.41    4  
     1) Gruner, Lara E 21               2) Foley, Delia C 19              
     3) Brodeur, Nicole M 21            4) Gondek, Brittney L 21          
                  29.31   1:01.20 (1:01.20)     1:29.86 (28.66)   2:01.66 (1:00.46)
        2:29.15 (27.49)     2:59.02 (57.36)     3:26.17 (27.15)     3:56.41 (57.39)
  3 Simmons College  'B'                                   NT    4:09.82    2  
     1) Bohannon, Molly 20              2) Karasek, Anne 21               
     3) Eskenazi, Nicole                4) Ferro, Joleigh 18              
                  30.15   1:02.48 (1:02.48)     1:33.64 (31.16)   2:07.61 (1:05.13)
        2:35.63 (28.02)     3:07.28 (59.67)     3:35.56 (28.28)   4:09.82 (1:02.54)
  4 Plymouth State University  'B'                         NT    4:23.13  
     1) Salas, Jennifer E 18            2) Bradley, Brittanie L 21        
     3) Shortell, Brittany A 21         4) D'Iorio, Lauren A 18           
                  30.47   1:03.58 (1:03.58)     1:34.37 (30.79)   2:09.94 (1:06.36)
        2:39.95 (30.01)   3:13.11 (1:03.17)     3:45.86 (32.75)   4:23.13 (1:10.02)
  5 Simmons College  'C'                                   NT   x5:00.31  
     1) Quinlan, Susannah 22            2) Sime, Andree                   
     3) Leonard, Whitney 21             4) Callaghan, Lila                
                  33.16   1:09.24 (1:09.24)     1:50.35 (41.11)   2:40.07 (1:30.83)
        3:14.22 (34.15)   3:52.27 (1:12.20)     4:24.14 (31.87)   5:00.31 (1:08.04)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 16                    
 
  1. Simmons College                   148.5   2. Plymouth State University         131.5