Header Background
Recap | Results

   
                NCAA Swimming & Diving -- Nov. 16, 2013
                         at New London, N.H.

                      Dual Meet Scores - Final
 
                                     Women                                     
 Colby-Sawyer College Chargers  212.00     70.00 Elms College                  
 Colby-Sawyer College Chargers  178.00    112.00 Plymouth State University     
     Plymouth State University  182.00     85.00 Elms College                  
 
                                      Men                                      
 Colby-Sawyer College Chargers  148.00    143.00 Elms College                  

                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colby-Sawyer College Chargers-NE  'A'                  NT    2:00.58  
     1) Willcutt, Hannah E 19           2) Estrada, Krystyna 20           
     3) Nagle, Emma R 19                4) Gavell, Jen C 20               
  2 Plymouth State University  'A'                         NT    2:03.86  
     1) Doherty, Nora R 20              2) Campbell, Erin 21              
     3) Blake, Jessica A 18             4) Merkle, Kelly L 19             
  3 Colby-Sawyer College Chargers-NE  'B'                  NT    2:11.06  
     1) Copeland, Adrian L 20           2) Charest, Haley M 19            
     3) Dumont, Alex J 19               4) Zdziarski, Anna B 18           
  4 Plymouth State University  'B'                         NT    2:15.31  
     1) Bierschied, Jessica A 20        2) Doherty, Meaghan K 19          
     3) Viotto, Jackie A 21             4) D'Iorio, Lauren A 20           
  5 Elms College-NE  'A'                              2:09.98    2:22.34  
     1) Heelon, Maddie                  2) Archibald, Crystal             
     3) Calvanese, Gabby F 21           4) Starsiak, Gabby                
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colby-Sawyer College Chargers-NE  'A'                  NT    1:51.15  
     1) Ploch, Jameson W 18             2) Banos, Justin A 20             
     3) Uhlman, Devin J 19              4) Cayer, Brett W 18              
  2 Elms College-NE  'A'                              1:45.21    1:54.50  
     1) Lynch, Stephen 19               2) Grippo, James 19               
     3) Murphy, Kyle 19                 4) Thomsen, Niels 21              
  3 Colby-Sawyer College Chargers-NE  'B'                  NT    2:05.03  
     1) Foulds, Eric M 21               2) O'Donnell, Nate N 20           
     3) Hyde, Zach S 21                 4) Sullivan, Kyle P 19            
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Degrazia, Devon L         22 ELMS-NE             11:33.79   11:28.32  
                  30.25     1:03.50 (33.25)     1:37.56 (34.06)     2:11.88 (34.32)
        2:46.12 (34.24)     3:20.93 (34.81)     3:56.12 (35.19)     4:31.35 (35.23)
        5:06.38 (35.03)     5:41.13 (34.75)     6:16.21 (35.08)     6:51.62 (35.41)
        7:27.07 (35.45)     8:02.40 (35.33)     8:37.85 (35.45)     9:12.55 (34.70)
        9:47.52 (34.97)    10:22.29 (34.77)    10:56.27 (33.98)    11:28.32 (32.05)
  2 Foley, Delia C            22 PSU                       NT   12:05.33  
                  30.94     1:05.43 (34.49)     1:41.17 (35.74)     2:16.71 (35.54)
        2:52.85 (36.14)     3:29.36 (36.51)     4:05.97 (36.61)     4:42.89 (36.92)
        5:19.42 (36.53)     5:56.25 (36.83)     6:33.17 (36.92)     7:10.51 (37.34)
        7:47.65 (37.14)     8:24.76 (37.11)     9:02.19 (37.43)     9:38.93 (36.74)
       10:16.01 (37.08)    10:53.18 (37.17)    11:28.90 (35.72)    12:05.33 (36.43)
  3 Wyman, Katia              18 PSU                       NT   12:38.43  
                  33.44     1:10.37 (36.93)     1:48.35 (37.98)     2:26.77 (38.42)
        3:05.50 (38.73)     3:44.35 (38.85)     4:22.98 (38.63)     5:01.47 (38.49)
        5:39.94 (38.47)     6:18.58 (38.64)     6:56.83 (38.25)     7:35.24 (38.41)
        8:13.73 (38.49)     8:52.18 (38.45)     9:30.20 (38.02)    10:08.22 (38.02)
       10:46.24 (38.02)    11:24.38 (38.14)    12:02.13 (37.75)    12:38.43 (36.30)
  4 Willcutt, Hannah E        19 CSC-NE                    NT   12:50.59  
                  33.90     1:11.30 (37.40)     1:49.60 (38.30)     2:28.36 (38.76)
        3:07.33 (38.97)     3:46.44 (39.11)     4:25.23 (38.79)     5:04.36 (39.13)
        5:43.53 (39.17)     6:22.71 (39.18)     7:01.71 (39.00)     7:41.02 (39.31)
        8:20.23 (39.21)     8:59.63 (39.40)     9:38.71 (39.08)    10:17.70 (38.99)
       10:56.79 (39.09)    11:35.86 (39.07)    12:14.46 (38.60)    12:50.59 (36.13)
  5 Marks, Ari M              22 CSC-NE                    NT   12:50.84  
                  33.59     1:11.34 (37.75)     1:49.83 (38.49)     2:28.55 (38.72)
        3:07.16 (38.61)     3:45.36 (38.20)     4:23.53 (38.17)     5:02.00 (38.47)
        5:40.83 (38.83)     6:19.14 (38.31)     6:58.41 (39.27)     7:38.13 (39.72)
        8:17.51 (39.38)     8:57.39 (39.88)     9:36.72 (39.33)    10:16.63 (39.91)
       10:57.10 (40.47)    11:37.45 (40.35)    12:16.30 (38.85)    12:50.84 (34.54)
  6 O'Connell, Kelly A           ELMS-NE             13:48.77   13:51.50  
                  35.18     1:14.93 (39.75)     1:55.78 (40.85)     2:36.33 (40.55)
        3:17.86 (41.53)     3:59.90 (42.04)     4:42.36 (42.46)     5:24.85 (42.49)
        6:07.02 (42.17)     6:51.06 (44.04)     7:33.60 (42.54)     8:16.18 (42.58)
        8:58.79 (42.61)     9:40.89 (42.10)    10:23.13 (42.24)    11:05.42 (42.29)
       11:48.66 (43.24)    12:31.20 (42.54)    13:12.22 (41.02)    13:51.50 (39.28)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lynch, Stephen            19 ELMS-NE                   NT   11:14.43  
                  29.67     1:02.18 (32.51)     1:35.99 (33.81)     2:09.30 (33.31)
        2:41.95 (32.65)     3:15.52 (33.57)     3:49.52 (34.00)     4:23.74 (34.22)
        4:57.20 (33.46)     5:31.26 (34.06)     6:05.43 (34.17)     6:39.57 (34.14)
        7:14.33 (34.76)     7:48.39 (34.06)     8:23.53 (35.14)     8:58.69 (35.16)
        9:32.80 (34.11)    10:06.80 (34.00)    10:41.01 (34.21)    11:14.43 (33.42)
  2 Grippo, James             19 ELMS-NE             11:39.36   11:33.05  
                  30.43     1:04.01 (33.58)     1:38.33 (34.32)     2:13.45 (35.12)
        2:48.62 (35.17)     3:22.96 (34.34)     3:57.83 (34.87)     4:32.18 (34.35)
        5:06.91 (34.73)     5:41.19 (34.28)     6:15.88 (34.69)     6:50.80 (34.92)
        7:26.04 (35.24)     8:01.55 (35.51)     8:37.47 (35.92)     9:12.77 (35.30)
        9:48.68 (35.91)    10:24.32 (35.64)    10:59.18 (34.86)    11:33.05 (33.87)
  3 Uhlman, Devin J           19 CSC-NE                    NT   11:37.48  
                  29.30     1:01.61 (32.31)     1:35.09 (33.48)     2:09.17 (34.08)
        2:43.25 (34.08)     3:18.26 (35.01)     3:53.34 (35.08)     4:28.96 (35.62)
        5:04.65 (35.69)     5:40.01 (35.36)     6:16.04 (36.03)     6:53.07 (37.03)
        7:29.38 (36.31)     8:06.31 (36.93)     8:41.68 (35.37)     9:17.74 (36.06)
        9:54.11 (36.37)    10:29.61 (35.50)    11:05.10 (35.49)    11:37.48 (32.38)
  4 Ploch, Jameson W          18 CSC-NE                    NT   12:24.02  
                  32.15     1:07.66 (35.51)     1:44.37 (36.71)     2:21.60 (37.23)
        2:58.93 (37.33)     3:35.44 (36.51)     4:12.34 (36.90)     4:49.60 (37.26)
        5:27.04 (37.44)     6:05.26 (38.22)     6:43.62 (38.36)     7:21.78 (38.16)
        8:00.73 (38.95)     8:38.55 (37.82)     9:16.84 (38.29)     9:55.18 (38.34)
       10:33.22 (38.04)    11:10.82 (37.60)    11:48.75 (37.93)    12:24.02 (35.27)
  5 Sullivan, Kyle P          19 CSC-NE                    NT   13:41.32  
                  36.38     1:16.80 (40.42)     1:58.52 (41.72)     2:41.03 (42.51)
        3:23.56 (42.53)     4:05.48 (41.92)     4:47.68 (42.20)     5:31.27 (43.59)
        6:14.61 (43.34)     6:57.48 (42.87)     7:39.82 (42.34)     8:21.23 (41.41)
        9:03.42 (42.19)     9:44.51 (41.09)    10:27.11 (42.60)    11:05.21 (38.10)
       11:45.78 (40.57)    12:26.69 (40.91)    13:05.73 (39.04)    13:41.32 (35.59)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Elaine M          20 CSC-NE                    NT    2:09.55  
                  28.38     1:01.03 (32.65)     1:35.53 (34.50)     2:09.55 (34.02)
  2 Charest, Haley M          19 CSC-NE                    NT    2:22.16  
                  33.93     1:09.86 (35.93)     1:46.46 (36.60)     2:22.16 (35.70)
  3 Bain, Kimberly A          19 PSU                       NT    2:22.85  
                  32.68     1:08.55 (35.87)     1:46.17 (37.62)     2:22.85 (36.68)
  4 D'Iorio, Lauren A         20 PSU                       NT    2:23.56  
                  32.75     1:09.06 (36.31)     1:46.90 (37.84)     2:23.56 (36.66)
  5 Swart, Sarah                 ELMS-NE              2:23.80    2:24.36  
                  33.87     1:11.07 (37.20)     1:48.83 (37.76)     2:24.36 (35.53)
  6 Cronan, Kelsey H          18 PSU                       NT    2:27.73  
                  34.64     1:11.68 (37.04)     1:50.00 (38.32)     2:27.73 (37.73)
  7 Molin, Melissa J          19 CSC-NE                    NT    2:29.21  
                  33.06     1:09.91 (36.85)     1:49.03 (39.12)     2:29.21 (40.18)
  8 Calvanese, Gabby F        21 ELMS-NE                   NT    2:35.44  
                  35.88     1:14.87 (38.99)     1:55.14 (40.27)     2:35.44 (40.30)
  9 Francis, Jillian             ELMS-NE                   NT    2:37.29  
                  36.80     1:17.13 (40.33)     1:58.10 (40.97)     2:37.29 (39.19)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cirillo, Nick C              ELMS-NE              1:55.97    1:55.61  
                  27.31       56.90 (29.59)     1:26.64 (29.74)     1:55.61 (28.97)
  2 Murphy, Kyle              19 ELMS-NE                   NT    2:02.41  
                  28.54       59.66 (31.12)     1:31.31 (31.65)     2:02.41 (31.10)
  3 Aquadro, Stuart E         19 CSC-NE                    NT    2:16.61  
                  30.78     1:06.10 (35.32)     1:42.79 (36.69)     2:16.61 (33.82)
  4 Davalos, Joseph A         19 CSC-NE                    NT    2:50.30  
                  33.63     1:12.98 (39.35)     1:58.67 (45.69)     2:50.30 (51.63)
  5 Ali Oglu, Murs            19 CSC-NE                    NT    3:05.22  
                  39.16     1:24.61 (45.45)     2:13.97 (49.36)     3:05.22 (51.25)
 
Event 7  Women 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Degrazia, Devon L         22 ELMS-NE                30.02      29.55  
  2 Willcutt, Hannah E        19 CSC-NE                    NT      32.12  
  3 Doherty, Nora R           20 PSU                       NT      32.61  
  4 Copeland, Adrian L        20 CSC-NE                    NT      32.93  
  5 Gilhooly, Kelly           21 ELMS-NE                33.17      34.49  
  6 Bierschied, Jessica A     20 PSU                       NT      35.04  
  7 Heelon, Maddie               ELMS-NE                34.46      35.61  
  8 D'Iorio, Lauren A         20 PSU                       NT      37.63  
  9 Avery, Shannon L          20 CSC-NE                    NT      40.94  
 
Event 8  Men 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paszczuk, Josh            18 CSC-NE                    NT      27.62  
  2 Bartlett, Keenan C        21 CSC-NE                    NT      28.77  
  3 Foulds, Eric M            21 CSC-NE                    NT      31.22  
 
Event 9  Women 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estrada, Krystyna         20 CSC-NE                    NT      33.41  
  2 Campbell, Erin            21 PSU                       NT      34.45  
  3 Doherty, Meaghan K        19 PSU                       NT      36.60  
  4 Dumont, Alex J            19 CSC-NE                    NT      36.72  
  5 Archibald, Crystal           ELMS-NE                38.23      39.01  
  6 Viotto, Jackie A          21 PSU                       NT      40.67  
  7 DeCosta, Meghan           22 CSC-NE                    NT      40.77  
  8 Starsiak, Gabby              ELMS-NE                42.14      42.07  
 -- Wyman, Katia              18 PSU                       NT     X37.54  
 
Event 10  Men 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Etheridge, Ethan          20 ELMS-NE                28.39      30.33  
  2 Banos, Justin A           20 CSC-NE                    NT      30.50  
  3 O'Donnell, Nate N         20 CSC-NE                    NT      33.95  
  4 Thomsen, Niels            21 ELMS-NE                35.25      34.79  
  5 Begonis, Chris J          18 CSC-NE                    NT      35.91  
  6 Pioggia, Andrew           22 ELMS-NE                35.65      37.02  
 
Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nagle, Emma R             19 CSC-NE                    NT    1:04.82  
                  29.64     1:04.82 (35.18)                                        
  2 Blake, Jessica A          18 PSU                       NT    1:08.50  
                  32.02     1:08.50 (36.48)                                        
  3 Zdziarski, Anna B         18 CSC-NE                    NT    1:11.67  
                  32.24     1:11.67 (39.43)                                        
  4 Claggett, Chelsea J       18 CSC-NE                    NT    1:15.19  
                  34.07     1:15.19 (41.12)                                        
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goan, Keegan              21 ELMS-NE                55.70      56.40  
                  25.76       56.40 (30.64)                                        
  2 Grippo, James             19 ELMS-NE                   NT    1:00.96  
                  29.19     1:00.96 (31.77)                                        
  3 Harris, Kyle R            20 CSC-NE                    NT    1:03.62  
                  28.78     1:03.62 (34.84)                                        
  4 Uhlman, Devin J           19 CSC-NE                    NT    1:06.17  
                  29.86     1:06.17 (36.31)                                        
  5 Ploch, Jameson W          18 CSC-NE                    NT    1:13.98  
                  34.19     1:13.98 (39.79)                                        
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Elaine M          20 CSC-NE                    NT      26.54  
  2 Gavell, Jen C             20 CSC-NE                    NT      27.12  
  3 Will, Abbey L                ELMS-NE                   NT      28.17  
  4 Merkle, Kelly L           19 PSU                       NT      28.57  
  5 Foley, Delia C            22 PSU                       NT      29.13  
  6 Copeland, Adrian L        20 CSC-NE                    NT      29.56  
  7 Bain, Kimberly A          19 PSU                       NT      29.93  
  8 Gilhooly, Kelly           21 ELMS-NE                31.16      32.90  
 -- Viotto, Jackie A          21 PSU                       NT     X31.86  
 -- Cahill, Kaitlyn A         20 CSC-NE                    NT     X35.92  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Etheridge, Ethan          20 ELMS-NE                23.39      23.35  
  2 Starke, Aaron             22 ELMS-NE                23.57      23.73  
  3 Cayer, Brett W            18 CSC-NE                    NT      23.87  
  4 Paszczuk, Josh            18 CSC-NE                    NT      25.05  
  5 Aquadro, Stuart E         19 CSC-NE                    NT      25.85  
  6 Thomsen, Niels            21 ELMS-NE                26.50      26.24  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dalphond, Samantha O      20 CSC-NE                    NP     188.00  
  2 Rogers, Shannon           21 PSU                       NP     175.20  
  3 Lussier, Olivia I         19 CSC-NE                    NP     155.95  
  4 Riley, Mikayla R          18 CSC-NE                    NP     139.15  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whippie, Ian D            20 CSC-NE                    NP     128.35  
  2 Begonis, Chris J          18 CSC-NE                    NP     118.40  
  3 Sullivan, Zach G          19 CSC-NE                    NP      96.15  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estrada, Krystyna         20 CSC-NE                    NT      55.00  
                  26.15       55.00 (28.85)                                        
  2 Gavell, Jen C             20 CSC-NE                    NT    1:00.42  
                  29.38     1:00.42 (31.04)                                        
  3 Merkle, Kelly L           19 PSU                       NT    1:02.59  
                  30.68     1:02.59 (31.91)                                        
  4 Will, Abbey L                ELMS-NE                   NT    1:02.97  
                  30.86     1:02.97 (32.11)                                        
  5 Claggett, Chelsea J       18 CSC-NE                    NT    1:04.90  
                  31.39     1:04.90 (33.51)                                        
  6 D'Iorio, Lauren A         20 PSU                       NT    1:05.34  
                  31.61     1:05.34 (33.73)                                        
  7 Bain, Kimberly A          19 PSU                       NT    1:05.81  
                  32.22     1:05.81 (33.59)                                        
  8 Swart, Sarah                 ELMS-NE              1:03.70    1:06.82  
                  31.73     1:06.82 (35.09)                                        
  9 Starsiak, Gabby              ELMS-NE                   NT    1:11.35  
                  34.25     1:11.35 (37.10)                                        
 -- Cronan, Kelsey H          18 PSU                       NT   X1:08.78  
                  33.47     1:08.78 (35.31)                                        
 -- Avery, Shannon L          20 CSC-NE                    NT   X1:12.09  
                  32.95     1:12.09 (39.14)                                        
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cayer, Brett W            18 CSC-NE                    NT      52.99  
                  26.08       52.99 (26.91)                                        
  2 Harris, Kyle R            20 CSC-NE                    NT      53.06  
                  25.51       53.06 (27.55)                                        
  3 Starke, Aaron             22 ELMS-NE                54.80      53.19  
                  25.75       53.19 (27.44)                                        
  4 Cirillo, Nick C              ELMS-NE                53.54      53.86  
                  26.05       53.86 (27.81)                                        
  5 Aquadro, Stuart E         19 CSC-NE                    NT      56.48  
                  27.44       56.48 (29.04)                                        
  6 Thomsen, Niels            21 ELMS-NE                56.30      56.87  
                  26.97       56.87 (29.90)                                        
 
Event 19  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Elaine M          20 CSC-NE                    NT    1:08.75  
                  34.44     1:08.75 (34.31)                                        
  2 Willcutt, Hannah E        19 CSC-NE                    NT    1:09.07  
                  33.87     1:09.07 (35.20)                                        
  3 Doherty, Nora R           20 PSU                       NT    1:09.51  
                  33.67     1:09.51 (35.84)                                        
  4 Copeland, Adrian L        20 CSC-NE                    NT    1:10.71  
                  34.44     1:10.71 (36.27)                                        
  5 Bierschied, Jessica A     20 PSU                       NT    1:14.91  
                  36.60     1:14.91 (38.31)                                        
  6 Gilhooly, Kelly           21 ELMS-NE              1:13.59    1:15.39  
                  37.07     1:15.39 (38.32)                                        
  7 Heelon, Maddie               ELMS-NE              1:19.73    1:19.57  
                  38.89     1:19.57 (40.68)                                        
 
Event 20  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lynch, Stephen            19 ELMS-NE                58.85      57.62  
                  27.86       57.62 (29.76)                                        
  2 Paszczuk, Josh            18 CSC-NE                    NT    1:02.15  
                  29.93     1:02.15 (32.22)                                        
  3 Bartlett, Keenan C        21 CSC-NE                    NT    1:03.28  
                  30.75     1:03.28 (32.53)                                        
  4 Murphy, Kyle              19 ELMS-NE              1:04.83    1:04.50  
                  31.67     1:04.50 (32.83)                                        
  5 Foulds, Eric M            21 CSC-NE                    NT    1:07.23  
                  33.27     1:07.23 (33.96)                                        
 
Event 21  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Erin            21 PSU                       NT    1:16.04  
                  35.47     1:16.04 (40.57)                                        
  2 Dumont, Alex J            19 CSC-NE                    NT    1:19.03  
                  37.06     1:19.03 (41.97)                                        
  3 Doherty, Meaghan K        19 PSU                       NT    1:20.19  
                  38.08     1:20.19 (42.11)                                        
  4 Zdziarski, Anna B         18 CSC-NE                    NT    1:21.84  
                  37.64     1:21.84 (44.20)                                        
  5 Charest, Haley M          19 CSC-NE                    NT    1:22.30  
                  38.90     1:22.30 (43.40)                                        
  6 Calvanese, Gabby F        21 ELMS-NE              1:28.14    1:28.26  
                  41.99     1:28.26 (46.27)                                        
  7 Archibald, Crystal           ELMS-NE              1:26.83    1:28.66  
                  41.97     1:28.66 (46.69)                                        
  8 Starsiak, Gabby              ELMS-NE              1:32.06    1:36.64  
                  43.71     1:36.64 (52.93)                                        
 
Event 22  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Etheridge, Ethan          20 ELMS-NE                   NT    1:03.41  
                  28.81     1:03.41 (34.60)                                        
  2 Banos, Justin A           20 CSC-NE                    NT    1:08.50  
                  31.72     1:08.50 (36.78)                                        
  3 O'Donnell, Nate N         20 CSC-NE                    NT    1:18.42  
                  35.11     1:18.42 (43.31)                                        
  4 Pioggia, Andrew           22 ELMS-NE              1:20.27    1:22.03  
                  38.51     1:22.03 (43.52)                                        
  5 Hyde, Zach S              21 CSC-NE                    NT    1:29.56  
                  41.94     1:29.56 (47.62)                                        
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Degrazia, Devon L         22 ELMS-NE              5:35.49    5:32.74  
                  30.30     1:03.28 (32.98)     1:37.02 (33.74)     2:10.97 (33.95)
        2:45.15 (34.18)     3:19.33 (34.18)     3:53.61 (34.28)     4:27.99 (34.38)
        5:01.55 (33.56)     5:32.74 (31.19)                                        
  2 Foley, Delia C            22 PSU                       NT    5:52.30  
                  31.33     1:05.78 (34.45)     1:41.17 (35.39)     2:16.85 (35.68)
        2:53.37 (36.52)     3:29.21 (35.84)     4:05.25 (36.04)     4:41.38 (36.13)
        5:17.35 (35.97)     5:52.30 (34.95)                                        
  3 Wyman, Katia              18 PSU                       NT    6:07.56  
                  32.73     1:08.73 (36.00)     1:45.71 (36.98)     2:22.82 (37.11)
        3:00.78 (37.96)     3:38.60 (37.82)     4:16.46 (37.86)     4:53.88 (37.42)
        5:31.69 (37.81)     6:07.56 (35.87)                                        
  4 Marks, Ari M              22 CSC-NE                    NT    6:19.45  
                  33.04     1:09.83 (36.79)     1:47.90 (38.07)     2:27.19 (39.29)
        3:06.43 (39.24)     3:45.38 (38.95)     4:24.59 (39.21)     5:03.58 (38.99)
        5:42.40 (38.82)     6:19.45 (37.05)                                        
  5 DeCosta, Meghan           22 CSC-NE                    NT    6:46.47  
                  34.70     1:15.75 (41.05)     1:57.43 (41.68)     2:38.68 (41.25)
        3:19.64 (40.96)     4:01.90 (42.26)     4:44.28 (42.38)     5:25.94 (41.66)
        6:07.21 (41.27)     6:46.47 (39.26)                                        
  6 O'Connell, Kelly A           ELMS-NE                   NT    6:51.36  
                  36.18     1:17.32 (41.14)     1:59.65 (42.33)     2:40.83 (41.18)
        3:23.62 (42.79)     4:06.63 (43.01)     4:49.99 (43.36)     5:31.12 (41.13)
        6:13.59 (42.47)     6:51.36 (37.77)                                        
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cirillo, Nick C              ELMS-NE              5:21.77    5:22.89  
                  29.46     1:01.73 (32.27)     1:33.66 (31.93)     2:06.50 (32.84)
        2:39.86 (33.36)     3:12.90 (33.04)     3:46.26 (33.36)     4:19.24 (32.98)
        4:51.83 (32.59)     5:22.89 (31.06)                                        
  2 Grippo, James             19 ELMS-NE                   NT    5:39.41  
                  29.37     1:02.23 (32.86)     1:35.63 (33.40)     2:09.30 (33.67)
        2:43.85 (34.55)     3:19.26 (35.41)     3:54.73 (35.47)     4:30.28 (35.55)
        5:05.40 (35.12)     5:39.41 (34.01)                                        
  3 Uhlman, Devin J           19 CSC-NE                    NT    5:46.98  
                  29.72     1:03.30 (33.58)     1:37.60 (34.30)     2:13.49 (35.89)
        2:49.76 (36.27)     3:26.92 (37.16)     4:02.70 (35.78)     4:38.43 (35.73)
        5:13.30 (34.87)     5:46.98 (33.68)                                        
  4 Ploch, Jameson W          18 CSC-NE                    NT    5:57.46  
                  30.72     1:05.63 (34.91)     1:42.48 (36.85)     2:20.12 (37.64)
        2:56.91 (36.79)     3:33.48 (36.57)     4:10.11 (36.63)     4:46.30 (36.19)
        5:22.53 (36.23)     5:57.46 (34.93)                                        
  5 Sullivan, Kyle P          19 CSC-NE                    NT    6:41.78  
                  35.46     1:16.49 (41.03)     1:58.12 (41.63)     2:40.32 (42.20)
        3:21.70 (41.38)     4:02.20 (40.50)     4:42.11 (39.91)     5:23.22 (41.11)
        6:04.38 (41.16)     6:41.78 (37.40)                                        
 
Event 25  Women 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nagle, Emma R             19 CSC-NE                    NT      28.83  
  2 Blake, Jessica A          18 PSU                       NT      30.35  
  3 Dumont, Alex J            19 CSC-NE                    NT      32.08  
  4 Merkle, Kelly L           19 PSU                       NT      32.37  
  5 Claggett, Chelsea J       18 CSC-NE                    NT      33.03  
  6 Viotto, Jackie A          21 PSU                       NT      34.22  
  7 Swart, Sarah                 ELMS-NE                   NT      37.19  
  8 Francis, Jillian             ELMS-NE                41.53      40.15  
  9 O'Connell, Kelly A           ELMS-NE                   NT      42.70  
 -- Doherty, Nora R           20 PSU                       NT     X33.02  
 
Event 26  Men 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goan, Keegan              21 ELMS-NE                24.57      24.98  
  2 Starke, Aaron             22 ELMS-NE                   NT      26.48  
  3 Harris, Kyle R            20 CSC-NE                    NT      26.86  
  4 Hyde, Zach S              21 CSC-NE                    NT      29.25  
  5 Sullivan, Zach G          19 CSC-NE                    NT      30.86  
  6 Pioggia, Andrew           22 ELMS-NE                30.53      31.35  
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Shannon           21 PSU                       NP     171.75  
  2 Dalphond, Samantha O      20 CSC-NE                    NP     113.90  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foulds, Eric M            21 CSC-NE                    NP     168.80  
  2 Whippie, Ian D            20 CSC-NE                    NP     124.00  
  3 Begonis, Chris J          18 CSC-NE                    NP     107.05  
 
Event 29  Women 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estrada, Krystyna         20 CSC-NE                    NT    1:04.30  
                  29.17     1:04.30 (35.13)                                        
  2 Campbell, Erin            21 PSU                       NT    1:10.61  
                  32.97     1:10.61 (37.64)                                        
  3 Will, Abbey L                ELMS-NE              1:09.63    1:11.76  
                  33.71     1:11.76 (38.05)                                        
  4 Wyman, Katia              18 PSU                       NT    1:12.48  
                  34.09     1:12.48 (38.39)                                        
  5 Blake, Jessica A          18 PSU                       NT    1:12.72  
                  33.67     1:12.72 (39.05)                                        
  6 Charest, Haley M          19 CSC-NE                    NT    1:13.60  
                  34.70     1:13.60 (38.90)                                        
  7 Marks, Ari M              22 CSC-NE                    NT    1:14.80  
                  35.06     1:14.80 (39.74)                                        
  8 Calvanese, Gabby F        21 ELMS-NE                   NT    1:20.46  
                  38.47     1:20.46 (41.99)                                        
  9 Francis, Jillian             ELMS-NE                   NT    1:26.15  
                  39.34     1:26.15 (46.81)                                        
 -- Merkle, Kelly L           19 PSU                       NT   X1:13.18  
                  34.02     1:13.18 (39.16)                                        
 
Event 30  Men 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goan, Keegan              21 ELMS-NE              1:00.22    1:00.09  
                  27.04     1:00.09 (33.05)                                        
  2 Bartlett, Keenan C        21 CSC-NE                    NT    1:01.68  
                  28.45     1:01.68 (33.23)                                        
  3 Murphy, Kyle              19 ELMS-NE                   NT    1:06.14  
                  30.30     1:06.14 (35.84)                                        
  4 Banos, Justin A           20 CSC-NE                    NT    1:06.75  
                  31.50     1:06.75 (35.25)                                        
  5 Hyde, Zach S              21 CSC-NE                    NT    1:11.78  
                  32.31     1:11.78 (39.47)                                        
 -- Pioggia, Andrew           22 ELMS-NE              1:18.32   X1:14.57  
                  35.05     1:14.57 (39.52)                                        
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colby-Sawyer College Chargers-NE  'A'                  NT    1:50.05  
     1) Miller, Elaine M 20             2) Nagle, Emma R 19               
     3) Zdziarski, Anna B 18            4) Gavell, Jen C 20               
                  26.38       53.75 (27.37)     1:22.65 (28.90)     1:50.05 (27.40)
  2 Plymouth State University  'A'                         NT    1:55.32  
     1) Bain, Kimberly A 19             2) Foley, Delia C 22              
     3) Doherty, Nora R 20              4) Wyman, Katia 18                
                  29.32       57.32 (28.00)     1:26.36 (29.04)     1:55.32 (28.96)
  3 Elms College-NE  'A'                              1:54.78    1:56.07  
     1) Degrazia, Devon L 22            2) Swart, Sarah                   
     3) Gilhooly, Kelly 21              4) Will, Abbey L                  
                  26.24       56.58 (30.34)     1:28.38 (31.80)     1:56.07 (27.69)
  4 Colby-Sawyer College Chargers-NE  'B'                  NT    2:01.75  
     1) Claggett, Chelsea J 18          2) DeCosta, Meghan 22             
     3) Molin, Melissa J 19             4) Marks, Ari M 22                
                  29.70     1:00.71 (31.01)     1:30.62 (29.91)     2:01.75 (31.13)
  5 Elms College-NE  'B'                                   NT    2:20.03  
     1) Archibald, Crystal              2) Pratt, Miranda 19              
     3) O'Connell, Kelly A              4) Francis, Jillian               
                  34.79     1:12.48 (37.69)     1:47.67 (35.19)     2:20.03 (32.36)
 -- Plymouth State University  'B'                         NT         DQ  
     1) Viotto, Jackie A 21             2) Cronan, Kelsey H 18            
     3) Bierschied, Jessica A 20        4) Doherty, Meaghan K 19          
                  31.19     1:04.09 (32.90)     1:33.43 (29.34)          DQ (31.97)
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elms College-NE  'A'                              1:42.70    1:34.27  
     1) Cirillo, Nick C                 2) Etheridge, Ethan 20            
     3) Starke, Aaron 22                4) Goan, Keegan 21                
                  25.08       47.77 (22.69)     1:10.74 (22.97)     1:34.27 (23.53)
  2 Colby-Sawyer College Chargers-NE  'A'                  NT    1:35.14  
     1) Harris, Kyle R 20               2) Paszczuk, Josh 18              
     3) Bartlett, Keenan C 21           4) Cayer, Brett W 18              
                  24.19       47.54 (23.35)     1:11.85 (24.31)     1:35.14 (23.29)
  3 Colby-Sawyer College Chargers-NE  'B'                  NT    1:48.98  
     1) Begonis, Chris J 18             2) Sullivan, Kyle P 19            
     3) O'Donnell, Nate N 20            4) Aquadro, Stuart E 19           
                  26.64       58.21 (31.57)     1:23.62 (25.41)     1:48.98 (25.36)
  4 Colby-Sawyer College Chargers-NE  'C'                  NT    2:03.97  
     1) Davalos, Joseph A 19            2) Sullivan, Zach G 19            
     3) Whippie, Ian D 20               4) Ali Oglu, Murs 19              
                  30.59       58.92 (28.33)     1:28.88 (29.96)     2:03.97 (35.09)