Plymouth State vs Western Connecticut - 1/19/2015               
                                    Results                                    

               Final Score:  Plymouth State 148, Western Connecticut 120

 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Plymouth State University  'A'                     NT    2:08.13   11  
     1) Doherty, Nora R 20              2) Schumaker, Adelaide M 18       
     3) Farmer, Megan R 18              4) Donahue, Julia E 19            
                1:48.21     2:30.18 (41.97)     2:51.08 (20.90)         2:08.13 ( )
  2 1-2 Western Connecticut State Univ  'A'                NT    2:13.36    4  
     1) Sheaffer, Sarah L 18            2) Basile, Sarah M 20             
     3) Christiano, Brianna 18          4) Hessler, Kelly P 19            
                1:04.53     1:49.68 (45.15)     2:12.46 (22.78)      2:13.36 (0.90)
  3 1-3 Plymouth State University  'B'                     NT    2:27.42    2  
     1) Bierschied, Jessica A 20        2) D'Iorio, Lauren A 20           
     3) Doherty, Meaghan K 19           4) Percy, Erin C 18               
                1:06.21     1:32.07 (25.86)     1:50.87 (18.80)     2:27.42 (36.55)
 
Event 2  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Wyman, Katia          18 Plymouth                  NT   12:23.34    9  
                  33.52     1:09.80 (36.28)     1:46.70 (36.90)     2:24.17 (37.47)
        3:01.73 (37.56)     3:39.66 (37.93)     4:17.55 (37.89)     4:55.08 (37.53)
        5:32.65 (37.57)     6:10.50 (37.85)     6:48.20 (37.70)     7:25.72 (37.52)
        8:03.33 (37.61)     8:40.97 (37.64)     9:18.41 (37.44)     9:55.92 (37.51)
       10:33.37 (37.45)    11:10.61 (37.24)    11:47.53 (36.92)    12:23.34 (35.81)
  2 1-2 Collins, Alexa        20 Western                   NT   14:57.46    4  
                  38.44     1:21.19 (42.75)     2:06.36 (45.17)     2:51.27 (44.91)
        3:37.82 (46.55)     4:24.31 (46.49)     5:10.86 (46.55)     5:57.31 (46.45)
        6:42.39 (45.08)     7:27.77 (45.38)     8:14.22 (46.45)     9:00.04 (45.82)
        9:45.84 (45.80)    10:30.60 (44.76)    11:16.41 (45.81)    12:02.82 (46.41)
       12:47.64 (44.82)    13:32.00 (44.36)    14:16.64 (44.64)    14:57.46 (40.82)
 
Event 3  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Carberry, Samantha E  21 Plymouth                  NT    2:21.55    9  
                  32.33     1:07.67 (35.34)     1:44.84 (37.17)     2:21.55 (36.71)
  2 1-2 Cronan, Kelsey H      18 Plymouth                  NT    2:30.18    4  
                  35.84     1:13.46 (37.62)     1:51.73 (38.27)     2:30.18 (38.45)
  3 1-3 Mikelic, Brittany     22 Western                   NT    3:00.07    3  
                1:26.78     2:15.15 (48.37)     3:00.07 (44.92)         3:00.07 ( )
 
Event 4  Women 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Doherty, Nora R       20 Plymouth                  NT      33.07    9  
  2 1-2 Bierschied, Jessica   20 Plymouth                  NT      33.95    4  
  3 1-3 Collins, Alexa        20 Western                   NT      39.70    3  
  4 1-4 Gallagher, Amy        19 Western                   NT      41.89    2  
 -- 1- Sheaffer, Sarah L      18 Western                   NT     X36.23  
 
Event 5  Women 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Basile, Sarah M       20 Western                   NT      37.90    9  
  2 1-2 D'Iorio, Lauren A     20 Plymouth                  NT      42.68    4  
  3 1-3 Percy, Erin C         18 Plymouth                  NT      44.08    3  
 -- 1- Molloy, Dana L         22 Western                   NT     X42.16  
 
Event 6  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Christiano, Brianna   18 Western                   NT    1:10.55    9  
                  33.32     1:10.55 (37.23)                                        
  2 1-2 Schumaker, Adelaide   18 Plymouth                  NT    1:10.91    4  
                  33.34     1:10.91 (37.57)                                        
  3 1-3 Lavallee, Ashlyn P    18 Western                   NT    1:19.54    3  
                  38.11     1:19.54 (41.43)                                        
  4 1-4 Doherty, Meaghan K    19 Plymouth                  NT    1:20.38    2  
                  37.05     1:20.38 (43.33)                                        
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Farmer, Megan R       18 Plymouth                  NT      27.77    9  
  2 1-2 Donahue, Julia E      19 Plymouth                  NT      28.38    4  
  3 1-3 Hessler, Kelly P      19 Western                   NT      30.05    3  
  4 1-4 Gallagher, Amy        19 Western                   NT      32.38    2  
  5 1-5 Mikelic, Brittany     22 Western                   NT      37.86    1  
 
Event 8  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Molloy, Dana L        22 Western                   NP     156.85    9  
  2 1-2 Hessler, Kelly P      19 Western                   NP     147.05    4  
  3 1-3 Sheaffer, Sarah L     18 Western                   NP     129.60    3  
 
Event 9  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Farmer, Megan R       18 Plymouth                  NT    1:01.71    9  
                  30.02     1:01.71 (31.69)                                        
  2 1-2 Donahue, Julia E      19 Plymouth                  NT    1:02.31    4  
                  30.85     1:02.31 (31.46)                                        
  3 1-3 Christiano, Brianna   18 Western                   NT    1:03.09    3  
                  30.45     1:03.09 (32.64)                                        
  4 1-4 Schumaker, Adelaide   18 Plymouth                  NT    1:03.29    2  
                  30.54     1:03.29 (32.75)                                        
  5 1-5 Mikelic, Brittany     22 Western                   NT    1:23.74    1  
                  39.90     1:23.74 (43.84)                                        
 -- 1- Hessler, Kelly P       19 Western                   NT   X1:10.61  
                  32.84     1:10.61 (37.77)                                        
 
Event 10  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Carberry, Samantha E  21 Plymouth                  NT    1:06.07    9  
                  32.21     1:06.07 (33.86)                                        
  2 1-2 Doherty, Nora R       20 Plymouth                  NT    1:10.34    4  
                  33.82     1:10.34 (36.52)                                        
  3 1-3 Bierschied, Jessica   20 Plymouth                  NT    1:12.42    3  
                  35.71     1:12.42 (36.71)                                        
  4 1-4 Lavallee, Ashlyn P    18 Western                   NT    1:14.28    2  
                  36.69     1:14.28 (37.59)                                        
  5 1-5 Collins, Alexa        20 Western                   NT    1:28.51    1  
                  43.10     1:28.51 (45.41)                                        
 
Event 11  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Wyman, Katia          18 Plymouth                  NT    1:20.05    9  
                  38.51     1:20.05 (41.54)                                        
  2 1-2 Sheaffer, Sarah L     18 Western                   NT    1:29.73    4  
                  42.26     1:29.73 (47.47)                                        
  3 1-3 Percy, Erin C         18 Plymouth                  NT    1:35.71    3  
                  46.13     1:35.71 (49.58)                                        
  4 1-4 D'Iorio, Lauren A     20 Plymouth                  NT    1:36.04    2  
                  44.89     1:36.04 (51.15)                                        
 
Event 12  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Basile, Sarah M       20 Western                   NT    6:11.10    9  
                  35.94     1:13.57 (37.63)     1:51.61 (38.04)     2:29.56 (37.95)
        3:06.93 (37.37)     3:44.26 (37.33)     4:21.86 (37.60)     4:59.02 (37.16)
        5:35.87 (36.85)     6:11.10 (35.23)                                        
  2 1-2 Cronan, Kelsey H      18 Plymouth                  NT    6:28.84    4  
                  36.21     1:14.69 (38.48)     1:53.60 (38.91)     2:32.57 (38.97)
        3:11.98 (39.41)     3:51.87 (39.89)     4:32.32 (40.45)     5:11.75 (39.43)
        5:50.57 (38.82)     6:28.84 (38.27)                                        
  3 1-3 Gallagher, Amy        19 Western                   NT    7:20.37    3  
                  37.78     1:19.85 (42.07)     2:03.13 (43.28)     2:47.53 (44.40)
        3:31.38 (43.85)     4:15.74 (44.36)     5:02.14 (46.40)     5:48.26 (46.12)
        6:35.79 (47.53)     7:20.37 (44.58)                                        
 
Event 13  Women 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Carberry, Samantha E  21 Plymouth                  NT      30.84    9  
  2 1-2 Lavallee, Ashlyn P    18 Western                   NT      34.01    4  
  3 1-3 Doherty, Meaghan K    19 Plymouth                  NT      34.96    3  
  4 1-4 Molloy, Dana L        22 Western                   NT      35.06    2  
 
Event 14  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Molloy, Dana L        22 Western                   NP     162.35    9  
  2 1-2 Sheaffer, Sarah L     18 Western                   NP     147.55    4  
  3 1-3 Hessler, Kelly P      19 Western                   NP     140.45    3  
 
Event 15  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Schumaker, Adelaide   18 Plymouth                  NT    2:31.99    9  
                  33.36     1:12.75 (39.39)     1:56.35 (43.60)     2:31.99 (35.64)
  2 1-2 Wyman, Katia          18 Plymouth                  NT    2:33.25    4  
                  35.51     1:15.10 (39.59)     1:58.03 (42.93)     2:33.25 (35.22)
  3 1-3 Christiano, Brianna   18 Western                   NT    2:38.95    3  
                  34.68     1:14.90 (40.22)     2:05.18 (50.28)     2:38.95 (33.77)
  4 1-4 Basile, Sarah M       20 Western                   NT    2:44.45    2  
                  37.71     1:18.57 (40.86)     2:07.57 (49.00)     2:44.45 (36.88)
 
Event 16  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Western Connecticut State Univ  'A'                NT    2:04.08   11  
     1) Molloy, Dana L 22               2) Lavallee, Ashlyn P 18          
     3) Collins, Alexa 20               4) Gallagher, Amy 19              
                  29.57     1:00.14 (30.57)     1:32.32 (32.18)     2:04.08 (31.76)
 -- 1- Plymouth State University  'B'                      NT   X2:01.04  
     1) Donahue, Julia E 19             2) Carberry, Samantha E 21        
     3) Percy, Erin C 18                4) Wyman, Katia 18                
                  28.29       57.51 (29.22)     1:32.21 (34.70)     2:01.04 (28.83)
 -- 1- Plymouth State University  'A'                      NT   X2:05.94  
     1) Farmer, Megan R 18              2) Bierschied, Jessica A 20       
     3) Doherty, Meaghan K 19           4) Cronan, Kelsey H 18            
                  29.25       59.96 (30.71)     1:33.16 (33.20)     2:05.94 (32.78)
 -- 1- Western Connecticut State Univ  'B'                 NT   X2:06.27  
     1) Sheaffer, Sarah L 18            2) Mikelic, Brittany 22           
     3) Christiano, Brianna 18          4) Basile, Sarah M 20             
                  30.91     1:07.60 (36.69)     1:36.68 (29.08)     2:06.27 (29.59)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 16                    
 
  1. Plymouth State University           148   2. Western Connecticut State Univ      120