Header Background
Recap | Results

Licensed to Plymouth State College HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 1/16/2017 12:49 PM
               Plymouth State vs Western Conneticut - 1/16/2017                
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Western State-NE  'A'                              NT    2:19.52   11  
     1) Wright, Olivia                  2) Koutoumba, Ourania             
     3) Alfieri, Annelise               4) Sheaffer, Sarah                
                  34.98   1:13.61 (1:13.61)     1:48.48 (34.87)   2:19.52 (1:05.91)
            2:19.52 ( )                                                            
 -- 1- Plymouth State University-NE  'A'                   NT         DQ  
     1) Page, Melissa                   2) Wyman, Katia                   
     3) Simari, Mary                    4) Allaire, Casey                 
                  35.77   1:14.60 (1:14.60)                                        
 
Event 2  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Peet, Rachel             WSCU-NE                   NT   12:33.77    9  
                  33.67     1:10.27 (36.60)     1:48.01 (37.74)     2:25.97 (37.96)
        3:04.23 (38.26)     3:42.51 (38.28)     4:20.73 (38.22)     4:59.08 (38.35)
        5:37.10 (38.02)     6:15.41 (38.31)     6:53.60 (38.19)     7:32.09 (38.49)
        8:10.08 (37.99)     8:48.59 (38.51)     9:26.60 (38.01)    10:04.74 (38.14)
       10:42.50 (37.76)    11:20.62 (38.12)    11:58.02 (37.40)    12:33.77 (35.75)
  2 1-2 Cronan, Kelsey           Psu-Ne-NE                 NT   13:30.91    4  
                  36.78     1:15.55 (38.77)     1:55.56 (40.01)     2:36.56 (41.00)
        3:17.70 (41.14)     3:59.06 (41.36)     4:40.31 (41.25)     5:21.52 (41.21)
        6:03.18 (41.66)     6:44.16 (40.98)     7:25.08 (40.92)     8:06.67 (41.59)
        8:48.07 (41.40)     9:29.77 (41.70)    10:11.12 (41.35)    10:51.17 (40.05)
       11:31.99 (40.82)    12:12.26 (40.27)    12:51.60 (39.34)    13:30.91 (39.31)
  3 1-3 Labeck, Stephanie        Psu-Ne-NE                 NT   14:25.83    3  
                  37.39     1:18.81 (41.42)     2:01.59 (42.78)     2:45.08 (43.49)
        3:28.51 (43.43)     4:12.90 (44.39)     4:56.87 (43.97)     5:40.59 (43.72)
        6:24.53 (43.94)     7:09.02 (44.49)     7:53.43 (44.41)     8:38.32 (44.89)
        9:22.67 (44.35)    10:06.54 (43.87)    10:50.76 (44.22)    11:35.20 (44.44)
       12:18.87 (43.67)    13:02.74 (43.87)    13:45.29 (42.55)    14:25.83 (40.54)
 
Event 3  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Schumaker, Addie         Psu-Ne-NE                 NT    2:17.85    9  
                  30.40     1:05.24 (34.84)     1:41.91 (36.67)     2:17.85 (35.94)
  2 1-2 Bell, Juliana            WSCU-NE                   NT    2:27.30    4  
                  33.20     1:11.32 (38.12)     1:50.23 (38.91)     2:27.30 (37.07)
  3 1-3 Bly, Holly               WSCU-NE                   NT    2:33.48    3  
                  35.60     1:14.55 (38.95)     1:55.49 (40.94)     2:33.48 (37.99)
  4 1-4 Jean, Olivia             Psu-Ne-NE                 NT    2:35.65    2  
                  35.32     1:14.46 (39.14)     1:56.03 (41.57)     2:35.65 (39.62)
  5 1-5 Labens, Samantha         Psu-Ne-NE                 NT    3:08.42    1  
                  39.81     1:26.35 (46.54)     2:19.18 (52.83)     3:08.42 (49.24)
 
Event 4  Women 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Wright, Olivia           WSCU-NE                   NT      33.03    9  
  2 1-2 Page, Melissa            Psu-Ne-NE                 NT      33.86    4  
  3 1-3 Alfieri, Annelise        WSCU-NE                   NT      36.59    3  
  4 1-4 Labeck, Stephanie        Psu-Ne-NE                 NT      38.54    2  
 
Event 5  Women 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Ambrosino, Alexandra     Psu-Ne-NE                 NT      34.94    9  
  2 1-2 Wyman, Katia             Psu-Ne-NE                 NT      38.50    4  
  3 1-3 Koutoumba, Ourania       WSCU-NE                   NT      38.60    3  
  4 1-4 Rwabaukamba, Alberti     WSCU-NE                   NT      48.91    2  
 
Event 6  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Mazza, Julia             Psu-Ne-NE                 NT    1:08.22    9  
                  31.97     1:08.22 (36.25)                                        
  2 1-2 Simari, Mary             Psu-Ne-NE                 NT    1:22.48    4  
                  38.35     1:22.48 (44.13)                                        
 -- 1- Sheaffer, Sarah           WSCU-NE                   NT   X1:25.15  
                  38.97     1:25.15 (46.18)                                        
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Schumaker, Addie         Psu-Ne-NE                 NT      28.11    9  
  2 1-2 Bell, Juliana            WSCU-NE                   NT      28.88    4  
  3 1-3 Wyman, Katia             Psu-Ne-NE                 NT      30.08    3  
  4 1-4 Labens, Samantha         Psu-Ne-NE                 NT      38.32    2  
  5 1-5 Rwabaukamba, Alberti     WSCU-NE                   NT      39.12    1  
 
Event 8  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Allaire, Casey           Psu-Ne-NE                 NP     203.00    9  
  2 1-2 Sheaffer, Sarah          WSCU-NE                   NP     130.35    4  
 
Event 9  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Mazza, Julia             Psu-Ne-NE                 NT    1:01.90    9  
                  29.75     1:01.90 (32.15)                                        
  2 1-2 Wright, Olivia           WSCU-NE                   NT    1:02.70    4  
                  30.51     1:02.70 (32.19)                                        
  3 1-3 Jean, Olivia             Psu-Ne-NE                 NT    1:09.98    3  
                  34.17     1:09.98 (35.81)                                        
  4 1-4 Bly, Holly               WSCU-NE                   NT    1:12.59    2  
                  34.87     1:12.59 (37.72)                                        
 
Event 10  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Page, Melissa            Psu-Ne-NE                 NT    1:12.44    9  
                  35.19     1:12.44 (37.25)                                        
  2 1-2 Peet, Rachel             WSCU-NE                   NT    1:16.40    4  
                  36.76     1:16.40 (39.64)                                        
  3 1-3 Simari, Mary             Psu-Ne-NE                 NT    1:18.55    3  
                  38.58     1:18.55 (39.97)                                        
 
Event 11  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Ambrosino, Alexandra     Psu-Ne-NE                 NT    1:19.07    9  
                  36.51     1:19.07 (42.56)                                        
  2 1-2 Koutoumba, Ourania       WSCU-NE                   NT    1:23.90    4  
                  40.12     1:23.90 (43.78)                                        
  3 1-3 Wyman, Katia             Psu-Ne-NE                 NT    1:24.10    3  
                  40.48     1:24.10 (43.62)                                        
  4 1-4 Rwabaukamba, Alberti     WSCU-NE                   NT    1:32.73    2  
                  43.89     1:32.73 (48.84)                                        
 
Event 12  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Cronan, Kelsey           Psu-Ne-NE                 NT    6:24.42    9  
                  36.45     1:14.92 (38.47)     1:52.99 (38.07)     2:30.70 (37.71)
        3:09.56 (38.86)     3:48.54 (38.98)     4:27.47 (38.93)     5:06.76 (39.29)
        5:46.23 (39.47)     6:24.42 (38.19)                                        
  2 1-2 Bell, Juliana            WSCU-NE                   NT    6:33.78    4  
                  35.13     1:14.20 (39.07)     1:52.86 (38.66)     2:32.87 (40.01)
        3:13.95 (41.08)     3:54.68 (40.73)     4:35.43 (40.75)     5:15.81 (40.38)
        5:55.73 (39.92)     6:33.78 (38.05)                                        
  3 1-3 Labeck, Stephanie        Psu-Ne-NE                 NT    6:50.04    3  
                  36.97     1:17.70 (40.73)     1:58.90 (41.20)     2:40.26 (41.36)
        3:22.04 (41.78)     4:04.15 (42.11)     4:46.14 (41.99)     5:28.32 (42.18)
        6:09.58 (41.26)     6:50.04 (40.46)                                        
  4 1-4 Bly, Holly               WSCU-NE                   NT    6:57.12    2  
                  38.07     1:18.14 (40.07)     1:58.87 (40.73)     2:40.76 (41.89)
        3:22.62 (41.86)     4:05.34 (42.72)     4:48.14 (42.80)     5:30.67 (42.53)
        6:13.31 (42.64)     6:57.12 (43.81)                                        
 
Event 13  Women 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Mazza, Julia             Psu-Ne-NE                 NT      29.84    9  
  2 1-2 Ambrosino, Alexandra     Psu-Ne-NE                 NT      32.07    4  
  3 1-3 Alfieri, Annelise        WSCU-NE                   NT      32.29    3  
  4 1-4 Page, Melissa            Psu-Ne-NE                 NT      35.61    2  
  5 1-5 Wright, Olivia           WSCU-NE                   NT      35.68    1  
 
Event 14  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Allaire, Casey           Psu-Ne-NE                 NP     217.25    9  
  2 1-2 Sheaffer, Sarah          WSCU-NE                   NP     157.40    4  
 
Event 15  Women 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Alfieri, Annelise        WSCU-NE                   NT    1:14.54    9  
                  35.14     1:14.54 (39.40)                                        
  2 1-2 Koutoumba, Ourania       WSCU-NE                   NT    1:19.99    4  
                  38.89     1:19.99 (41.10)                                        
 -- 1- Schumaker, Addie          Psu-Ne-NE                 NT   X1:09.92  
                  32.81     1:09.92 (37.11)                                        
 -- 1- Mazza, Julia              Psu-Ne-NE                 NT   X1:11.11  
                  32.96     1:11.11 (38.15)                                        
 -- 1- Simari, Mary              Psu-Ne-NE                 NT   X1:24.14  
                  38.37     1:24.14 (45.77)                                        
 
Event 16  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Western State-NE  'A'                              NT    2:10.57   11  
     1) Peet, Rachel                    2) Bell, Juliana                  
     3) Bly, Holly                      4) Rwabaukamba, Albertine         
                  28.70       58.93 (30.23)     1:31.36 (32.43)     2:10.57 (39.21)
 -- 1- Plymouth State University-NE  'A'                   NT   X2:01.60  
     1) Ambrosino, Alexandra            2) Schumaker, Addie               
     3) Labeck, Stephanie               4) Mazza, Julia                   
                  29.69     1:00.07 (30.38)     1:31.93 (31.86)     2:01.60 (29.67)
 -- 1- Plymouth State University-NE  'B'                   NT   X2:14.61  
     1) Jean, Olivia                    2) Allaire, Casey                 
     3) Cronan, Kelsey                  4) Labens, Samantha               
                  32.20     1:03.93 (31.73)     1:37.83 (33.90)     2:14.61 (36.78)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 16                    
 
  1. Plymouth State University           146   2. Western State                       107