Header Background
Recap | Results

Licensed to Plymouth State College
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 11/18/2017 03:26 PM
               Plymouth State Vs Eastern CT vs WNE - 11/18/2017                
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eastern Connecticut State Univ-CT  'A'            4:31.95    4:21.22  
     1) Lasto, Mollee E 20              2) Lasto, Megan 18                
     3) Lasto, Maggie 18                4) Grace-Lange, Saige 18          
  2 Western New England University  'A'                    NT    4:40.39  
     1) Snider, Kayla                   2) Elliott, Emily                 
     3) Lief, Janelle                   4) Sheinhait, Erika               
  3 Eastern Connecticut State Univ-CT  'B'                 NT    4:57.17  
     1) Bielefield, Jessica 19          2) Furlong, Bridgett 21           
     3) Ruschmeier, Tegan 18            4) Antonetty, Jenilee 19          
 -- Eastern Connecticut State Univ-CT  'C'                 NT   X5:30.50  
     1) Sutton, Autumn 20               2) Buchanan, Rochelle 18          
     3) Mitchell, Amanda 17             4) Veltheim, Callan 19            
 -- Western New England University  'B'                    NT         DQ  
     1) Foley, Julianna                 2) Johnstone, Alison              
     3) Boucher, Anna                   4) Orellana, Mariana              
 
Event 2  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buchanan, Kerry           18 E. Connecticut-CT   11:39.09   11:36.30  
                  30.98     1:04.82 (33.84)     1:39.36 (34.54)     2:14.23 (34.87)
        2:48.97 (34.74)     3:23.65 (34.68)     3:59.01 (35.36)     4:34.02 (35.01)
        5:09.21 (35.19)     5:44.25 (35.04)     6:19.29 (35.04)     6:54.32 (35.03)
        7:29.78 (35.46)     8:05.26 (35.48)     8:40.57 (35.31)     9:16.32 (35.75)
        9:51.66 (35.34)    10:26.89 (35.23)    11:02.30 (35.41)    11:36.30 (34.00)
  2 Peterson, Jackie             WNE                       NT   12:41.37  
                  33.89     1:10.47 (36.58)     1:47.64 (37.17)     2:25.63 (37.99)
        3:03.14 (37.51)     3:41.34 (38.20)     4:19.86 (38.52)     4:58.60 (38.74)
        5:36.96 (38.36)     6:15.71 (38.75)     6:54.26 (38.55)     7:33.53 (39.27)
        8:12.89 (39.36)     8:52.16 (39.27)     9:31.33 (39.17)    10:09.72 (38.39)
       10:48.07 (38.35)    11:26.74 (38.67)    12:04.27 (37.53)    12:41.37 (37.10)
  3 Gresham, Megan               Psu-Ne-NE                 NT   12:59.73  
                  32.90     1:10.27 (37.37)     1:49.07 (38.80)     2:28.91 (39.84)
        3:08.98 (40.07)     3:49.02 (40.04)     4:29.06 (40.04)     5:09.18 (40.12)
        5:49.29 (40.11)     6:29.77 (40.48)     7:09.72 (39.95)     7:49.33 (39.61)
        8:28.95 (39.62)     9:08.33 (39.38)     9:48.03 (39.70)    10:27.49 (39.46)
       11:06.48 (38.99)    11:46.03 (39.55)    12:23.63 (37.60)    12:59.73 (36.10)
  4 Bartlett, Sarah              WNE                       NT   13:12.61  
                  35.57     1:14.45 (38.88)     1:54.72 (40.27)     2:35.16 (40.44)
        3:15.37 (40.21)     3:55.28 (39.91)     4:35.97 (40.69)     5:15.74 (39.77)
        5:56.23 (40.49)     6:36.29 (40.06)     7:15.98 (39.69)     7:55.71 (39.73)
        8:35.61 (39.90)     9:15.43 (39.82)     9:54.99 (39.56)    10:35.22 (40.23)
       11:15.19 (39.97)    11:54.82 (39.63)    12:34.42 (39.60)    13:12.61 (38.19)
  5 Donnell, Sylvie              Psu-Ne-NE                 NT   14:54.67  
                  38.72     1:20.03 (41.31)     2:04.12 (44.09)     2:48.23 (44.11)
        3:33.06 (44.83)     4:17.70 (44.64)     5:02.34 (44.64)     5:47.44 (45.10)
        6:32.99 (45.55)     7:19.00 (46.01)     8:04.68 (45.68)     8:50.23 (45.55)
        9:36.47 (46.24)    10:22.97 (46.50)    11:09.42 (46.45)    11:55.05 (45.63)
       12:40.44 (45.39)    13:25.52 (45.08)    14:10.42 (44.90)    14:54.67 (44.25)
 
Event 3  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lasto, Maggie             18 E. Connecticut-CT    2:04.73    2:08.55  
                  29.36     1:01.80 (32.44)     1:35.16 (33.36)     2:08.55 (33.39)
  2 Turell, Cammie               Psu-Ne-NE                 NT    2:13.89  
                  29.55     1:03.48 (33.93)     1:38.93 (35.45)     2:13.89 (34.96)
  3 Snider, Kayla                WNE                       NT    2:14.92  
                  31.49     1:05.93 (34.44)     1:40.74 (34.81)     2:14.92 (34.18)
  4 Bielefield, Jessica       19 E. Connecticut-CT    2:16.17    2:17.58  
                  31.96     1:06.45 (34.49)     1:42.27 (35.82)     2:17.58 (35.31)
  5 Mazza, Julia                 Psu-Ne-NE                 NT    2:17.67  
                  31.45     1:06.42 (34.97)     1:42.04 (35.62)     2:17.67 (35.63)
  6 Orellana, Mariana            WNE                       NT    2:33.75  
                  34.78     1:13.79 (39.01)     1:54.21 (40.42)     2:33.75 (39.54)
 
Event 4  Women 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lasto, Mollee E           20 E. Connecticut-CT      30.30      30.32  
  2 Grace-Lange, Saige        18 E. Connecticut-CT      31.16      31.25  
  3 Schumaker, Addie             Psu-Ne-NE                 NT      33.02  
  4 Foley, Julianna              WNE                       NT      35.43  
  5 Boucher, Anna                WNE                       NT      38.06  
  6 Grieco, Frances              Psu-Ne-NE                 NT      42.58  
 -- Sutton, Autumn            20 E. Connecticut-CT      36.67     X37.20  
 -- Veltheim, Callan          19 E. Connecticut-CT      37.10     X37.76  
 
Event 5  Women 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mangiaratti, Lauren          WNE                       NT      35.77  
  2 Wadlinger, Emily             Psu-Ne-NE                 NT      36.38  
  3 Furlong, Bridgett         21 E. Connecticut-CT      37.25      36.94  
  4 Johnstone, Alison            WNE                    35.47      39.07  
  5 Buchanan, Rochelle        18 E. Connecticut-CT      42.83      43.66  
 -- Smith, Lauryn             19 E. Connecticut-CT      48.78     X48.48  
 
Event 6  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lasto, Megan              18 E. Connecticut-CT    2:23.32    2:20.70  
                  31.81     1:06.92 (35.11)     1:43.55 (36.63)     2:20.70 (37.15)
  2 Sheinhait, Erika             WNE                       NT    2:39.22  
                  33.54     1:13.46 (39.92)     1:56.27 (42.81)     2:39.22 (42.95)
  3 Ruschmeier, Tegan         18 E. Connecticut-CT    2:42.30    2:42.35  
                  34.54     1:14.51 (39.97)     1:57.93 (43.42)     2:42.35 (44.42)
  4 Lief, Janelle                WNE                       NT    2:45.92  
                  34.19     1:17.10 (42.91)     2:01.48 (44.38)     2:45.92 (44.44)
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wadlinger, Emily             Psu-Ne-NE                 NT      26.40  
  2 Grace-Lange, Saige        18 E. Connecticut-CT      26.56      26.45  
  3 Elliott, Emily               WNE                       NT      28.83  
  4 Antonetty, Jenilee        19 E. Connecticut-CT      29.13      29.25  
  5 Bartlett, Sarah              WNE                       NT      30.94  
  6 Allaire, Casey               Psu-Ne-NE                 NT      31.61  
 -- Peterson, Jackie             WNE                       NT     X28.95  
 -- Mitchell, Amanda          17 E. Connecticut-CT      30.33     X30.22  
 -- Veltheim, Callan          19 E. Connecticut-CT         NT     X31.32  
 -- Sutton, Autumn            20 E. Connecticut-CT      32.44     X32.68  
 -- Donnell, Sylvie              Psu-Ne-NE                 NT     X32.85  
 -- Smith, Lauryn             19 E. Connecticut-CT      33.71     X34.12  
 -- Grieco, Frances              Psu-Ne-NE                 NT     X36.30  
 
Event 8  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Allaire, Casey               Psu-Ne-NE                 NP    X211.10  
 
Event 9  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grace-Lange, Saige        18 E. Connecticut-CT      58.60      59.40  
                  29.46       59.40 (29.94)                                        
  2 Turell, Cammie               Psu-Ne-NE                 NT      59.82  
                  28.95       59.82 (30.87)                                        
  3 Mazza, Julia                 Psu-Ne-NE                 NT    1:02.46  
                  29.81     1:02.46 (32.65)                                        
  4 Mangiaratti, Lauren          WNE                       NT    1:04.39  
                  30.96     1:04.39 (33.43)                                        
  5 Bielefield, Jessica       19 E. Connecticut-CT    1:02.77    1:04.40  
                  31.35     1:04.40 (33.05)                                        
  6 Lief, Janelle                WNE                       NT    1:07.43  
                  32.20     1:07.43 (35.23)                                        
 -- Smith, Lauryn             19 E. Connecticut-CT    1:21.24   X1:18.81  
                  37.48     1:18.81 (41.33)                                        
 -- Grieco, Frances              Psu-Ne-NE                 NT   X1:23.31  
                  40.70     1:23.31 (42.61)                                        
 
Event 10  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lasto, Mollee E           20 E. Connecticut-CT         NT    2:20.57  
                  32.61     1:08.02 (35.41)     1:44.41 (36.39)     2:20.57 (36.16)
  2 Snider, Kayla                WNE                       NT    2:26.16  
                  34.10     1:10.86 (36.76)     1:48.64 (37.78)     2:26.16 (37.52)
  3 Wadlinger, Emily             Psu-Ne-NE                 NT    2:30.63  
                  35.41     1:13.38 (37.97)     1:52.86 (39.48)     2:30.63 (37.77)
  4 Buchanan, Kerry           18 E. Connecticut-CT         NT    2:37.75  
                  38.51     1:18.79 (40.28)     1:59.16 (40.37)     2:37.75 (38.59)
  5 Schumaker, Addie             Psu-Ne-NE                 NT    2:39.36  
                  35.77     1:15.73 (39.96)     1:57.99 (42.26)     2:39.36 (41.37)
  6 Foley, Julianna              WNE                       NT    2:43.14  
                  39.07     1:21.11 (42.04)     2:03.17 (42.06)     2:43.14 (39.97)
 
Event 11  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lasto, Megan              18 E. Connecticut-CT    2:38.69    2:37.28  
                  36.44     1:16.23 (39.79)     1:57.12 (40.89)     2:37.28 (40.16)
  2 Furlong, Bridgett         21 E. Connecticut-CT    2:55.39    2:51.18  
                  40.24     1:24.11 (43.87)     2:07.83 (43.72)     2:51.18 (43.35)
  3 Elliott, Emily               WNE                       NT    2:51.55  
                  39.07     1:23.23 (44.16)     2:08.41 (45.18)     2:51.55 (43.14)
  4 Johnstone, Alison            WNE                       NT    2:59.87  
                  41.46     1:26.62 (45.16)     2:13.43 (46.81)     2:59.87 (46.44)
 
Event 12  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buchanan, Kerry           18 E. Connecticut-CT    5:42.57    5:45.32  
                  31.44     1:05.26 (33.82)     1:40.03 (34.77)     2:14.87 (34.84)
        2:50.21 (35.34)     3:25.62 (35.41)     4:00.94 (35.32)     4:36.45 (35.51)
        5:11.40 (34.95)     5:45.32 (33.92)                                        
  2 Lasto, Maggie             18 E. Connecticut-CT    5:39.74    5:52.51  
                  31.92     1:06.98 (35.06)     1:42.53 (35.55)     2:18.46 (35.93)
        2:54.48 (36.02)     3:30.50 (36.02)     4:06.58 (36.08)     4:42.22 (35.64)
        5:17.87 (35.65)     5:52.51 (34.64)                                        
  3 Peterson, Jackie             WNE                       NT    6:07.42  
                  33.84     1:10.04 (36.20)     1:46.60 (36.56)     2:23.72 (37.12)
        3:01.18 (37.46)     3:39.42 (38.24)     4:17.00 (37.58)     4:54.89 (37.89)
        5:31.87 (36.98)     6:07.42 (35.55)                                        
  4 Bartlett, Sarah              WNE                       NT    6:24.94  
                  35.04     1:14.50 (39.46)     1:54.20 (39.70)     2:33.48 (39.28)
        3:12.37 (38.89)     3:51.02 (38.65)     4:30.19 (39.17)     5:09.10 (38.91)
        5:48.10 (39.00)     6:24.94 (36.84)                                        
  5 Donnell, Sylvie              Psu-Ne-NE                 NT    7:18.96  
                  36.89     1:19.57 (42.68)     2:04.50 (44.93)     2:49.89 (45.39)
        3:35.36 (45.47)     4:20.46 (45.10)     5:06.33 (45.87)     5:51.99 (45.66)
        6:36.91 (44.92)     7:18.96 (42.05)                                        
 
Event 13  Women 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turell, Cammie               Psu-Ne-NE                 NT      28.96  
  2 Sheinhait, Erika             WNE                    27.41      29.64  
  3 Lief, Janelle                WNE                    29.81      30.29  
  4 Ruschmeier, Tegan         18 E. Connecticut-CT      33.15      32.93  
  5 Mitchell, Amanda          17 E. Connecticut-CT      32.41      33.49  
 -- Orellana, Mariana            WNE                       NT     X34.78  
 -- Antonetty, Jenilee        19 E. Connecticut-CT      35.34     X35.71  
 -- Buchanan, Rochelle        18 E. Connecticut-CT         NT     X37.45  
 -- Boucher, Anna                WNE                       NT     X37.94  
 
Event 14  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Allaire, Casey               Psu-Ne-NE                 NP    X207.90  
 
Event 15  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lasto, Megan              18 E. Connecticut-CT    2:20.96    2:21.98  
                  31.07     1:08.37 (37.30)     1:49.01 (40.64)     2:21.98 (32.97)
  2 Snider, Kayla                WNE                       NT    2:23.50  
                  30.96     1:08.38 (37.42)     1:50.21 (41.83)     2:23.50 (33.29)
  3 Lasto, Maggie             18 E. Connecticut-CT    2:22.37    2:25.52  
                  31.60     1:09.48 (37.88)     1:52.29 (42.81)     2:25.52 (33.23)
  4 Mangiaratti, Lauren          WNE                       NT    2:38.44  
                  35.88     1:17.47 (41.59)     2:02.26 (44.79)     2:38.44 (36.18)
 -- Boucher, Anna                WNE                       NT   X2:49.31  
                  38.15     1:21.22 (43.07)     2:08.98 (47.76)     2:49.31 (40.33)
 -- Veltheim, Callan          19 E. Connecticut-CT    3:01.21   X2:52.27  
                  36.18     1:20.10 (43.92)     2:14.28 (54.18)     2:52.27 (37.99)
 -- Mazza, Julia                 Psu-Ne-NE                 NT         DQ  
                  33.00     1:16.46 (43.46)     2:04.11 (47.65)          DQ (45.70)
 
Event 16  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eastern Connecticut State Univ-CT  'A'            4:11.37    4:10.17  
     1) Buchanan, Kerry 18              2) Furlong, Bridgett 21           
     3) Bielefield, Jessica 19          4) Lasto, Mollee E 20             
                  29.20   1:00.81 (1:00.81)     1:31.37 (30.56)   2:05.60 (1:04.79)
        2:36.50 (30.90)   3:09.68 (1:04.08)     3:38.53 (28.85)   4:10.17 (1:00.49)
  2 Western New England University  'A'                    NT    4:13.13  
     1) Sheinhait, Erika                2) Peterson, Jackie               
     3) Elliott, Emily                  4) Mangiaratti, Lauren            
                  30.03   1:01.55 (1:01.55)     1:32.65 (31.10)   2:09.66 (1:08.11)
        2:36.62 (26.96)   3:10.11 (1:00.45)     3:39.98 (29.87)   4:13.13 (1:03.02)
  3 Plymouth State University-NE  'A'                      NT    4:15.02  
     1) Turell, Cammie                  2) Wadlinger, Emily               
     3) Schumaker, Addie                4) Donnell, Sylvie                
                  29.55   1:01.14 (1:01.14)     1:30.10 (28.96)     2:00.92 (59.78)
        2:30.54 (29.62)   3:03.89 (1:02.97)     3:37.78 (33.89)   4:15.02 (1:11.13)
  4 Western New England University  'B'                    NT    4:36.50  
     1) Foley, Julianna                 2) Orellana, Mariana              
     3) Johnstone, Alison               4) Bartlett, Sarah                
                  33.52   1:10.52 (1:10.52)     1:45.62 (35.10)   2:22.39 (1:11.87)
        2:55.72 (33.33)   3:31.71 (1:09.32)     3:47.16 (15.45)   4:36.50 (1:04.79)
  5 Eastern Connecticut State Univ-CT  'B'                 NT    4:39.08  
     1) Antonetty, Jenilee 19           2) Buchanan, Rochelle 18          
     3) Sutton, Autumn 20               4) Mitchell, Amanda 17            
                  32.31   1:06.06 (1:06.06)     1:41.42 (35.36)   2:21.51 (1:15.45)
        2:54.11 (32.60)   3:31.46 (1:09.95)     4:03.06 (31.60)   4:39.08 (1:07.62)