Header Background
Recap | Results

Licensed to Plymouth State College HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 1/12/2018 05:43 PM
                          PSU vs St. Joes - 1/12/2018                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Plymouth State University-NE  'A'                      NT    2:09.69   11  
     1) Wadlinger, Emily                2) Schumaker, Addie               
     3) Gresham, Megan                  4) Allaire, Casey                 
                  32.97     1:07.56 (34.59)     1:38.94 (31.38)     2:09.69 (30.75)
  2 University of Saint Joseph-CT  'A'                     NT    2:38.95    4  
     1) Verrillo, Leah M 19             2) Sears, Elizabeth 20            
     3) Kajda, Olivia 21                4) DiFronzo, Richelle M 20        
                  35.64     1:17.00 (41.36)     2:04.19 (47.19)     2:38.95 (34.76)
 
Event 2  Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Masayda, Ann Marie E      20 USJ-CT                    NT   13:21.40    9  
                  33.51     1:10.44 (36.93)     1:48.49 (38.05)     2:27.60 (39.11)
        3:06.92 (39.32)     3:46.65 (39.73)     4:26.35 (39.70)     5:06.58 (40.23)
        5:47.25 (40.67)     6:28.49 (41.24)     7:09.65 (41.16)     7:52.35 (42.70)
        8:34.27 (41.92)     9:16.12 (41.85)     9:57.53 (41.41)    10:37.78 (40.25)
       11:17.99 (40.21)    11:59.14 (41.15)    12:40.73 (41.59)    13:21.40 (40.67)
  2 Labeck, Stephanie         20 Psu-Ne-NE                 NT   14:43.68    4  
                  36.77     1:16.80 (40.03)     1:59.04 (42.24)     2:42.56 (43.52)
        3:27.71 (45.15)     4:12.74 (45.03)     4:58.30 (45.56)     5:43.67 (45.37)
        6:30.27 (46.60)     7:15.76 (45.49)     8:01.43 (45.67)     8:46.43 (45.00)
        9:31.45 (45.02)    10:16.85 (45.40)    11:01.67 (44.82)    11:45.62 (43.95)
       12:30.72 (45.10)    13:16.65 (45.93)    14:01.11 (44.46)    14:43.68 (42.57)
  3 Donnell, Sylvie              Psu-Ne-NE                 NT   14:47.87    3  
                  35.99     1:17.31 (41.32)     2:00.35 (43.04)     2:44.49 (44.14)
        3:29.99 (45.50)     4:15.29 (45.30)     5:01.06 (45.77)     5:47.57 (46.51)
        6:33.35 (45.78)     7:19.29 (45.94)     8:03.94 (44.65)     8:50.31 (46.37)
        9:36.45 (46.14)    10:22.19 (45.74)    11:08.63 (46.44)    11:54.99 (46.36)
       12:41.10 (46.11)    13:26.24 (45.14)    14:09.68 (43.44)    14:47.87 (38.19)
  4 Markham, Mariah E         20 USJ-CT                    NT   20:36.03    2  
                  58.59   2:00.35 (1:01.76)     3:00.34 (59.99)   4:02.15 (1:01.81)
      5:05.35 (1:03.20)   6:06.64 (1:01.29)   7:08.99 (1:02.35)   8:11.54 (1:02.55)
      9:13.87 (1:02.33)  10:16.66 (1:02.79)  11:18.55 (1:01.89)  12:22.89 (1:04.34)
     13:25.59 (1:02.70)  14:28.34 (1:02.75)  15:31.33 (1:02.99)  16:33.01 (1:01.68)
     17:35.34 (1:02.33)  18:37.39 (1:02.05)  19:39.00 (1:01.61)    20:36.03 (57.03)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wadlinger, Emily             Psu-Ne-NE                 NT    2:09.07    9  
                  29.09     1:01.87 (32.78)     1:35.62 (33.75)     2:09.07 (33.45)
  2 Alberino, Gabriella N     20 USJ-CT                    NT    2:12.52    4  
                  30.60     1:03.67 (33.07)     1:38.42 (34.75)     2:12.52 (34.10)
  3 Berube, Brittany M        18 USJ-CT                    NT    2:51.14    3  
                  37.82     1:21.58 (43.76)     2:07.81 (46.23)     2:51.14 (43.33)
 
Event 4  Girls 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berube, Brittany M        18 USJ-CT                    NT      38.23    9  
  2 Donnell, Sylvie              Psu-Ne-NE                 NT      38.79    4  
  3 DiFronzo, Richelle M      20 USJ-CT                    NT      55.68    3  
 
Event 5  Girls 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Masayda, Ann Marie E      20 USJ-CT                    NT      35.43    9  
  2 Schumaker, Addie             Psu-Ne-NE                 NT      36.59    4  
  3 Kajda, Olivia             21 USJ-CT                    NT      42.57    3  
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gresham, Megan               Psu-Ne-NE                 NT    1:09.68    9  
                  31.73     1:09.68 (37.95)                                        
  2 Verrillo, Leah M          19 USJ-CT                    NT    1:19.34    4  
                  35.90     1:19.34 (43.44)                                        
  3 Markham, Mariah E         20 USJ-CT                    NT    2:38.85    3  
                1:18.39   2:38.85 (1:20.46)                                        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turell, Cammie               Psu-Ne-NE                 NT      26.84    9  
  2 Houghtaling, Taylor A     19 USJ-CT                    NT      29.22    4  
  3 Thiel, Amanda A           18 USJ-CT                    NT      30.54    3  
  4 Labeck, Stephanie         20 Psu-Ne-NE                 NT      32.28    2  
  5 DiFronzo, Richelle M      20 USJ-CT                    NT      37.97    1  
 
Event 8  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allaire, Casey               Psu-Ne-NE                 NP     229.40    9  
  2 Sears, Elizabeth          20 USJ-CT                    NP     128.40    4  
 
Event 9  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turell, Cammie               Psu-Ne-NE                 NT    1:00.05    9  
                  28.58     1:00.05 (31.47)                                        
  2 Houghtaling, Taylor A     19 USJ-CT                    NT    1:06.06    4  
                  31.60     1:06.06 (34.46)                                        
  3 Thiel, Amanda A           18 USJ-CT                    NT    1:10.18    3  
                  33.60     1:10.18 (36.58)                                        
  4 DiFronzo, Richelle M      20 USJ-CT                    NT    1:26.36    2  
                  41.98     1:26.36 (44.38)                                        
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wadlinger, Emily             Psu-Ne-NE                 NT    1:07.83    9  
                  33.00     1:07.83 (34.83)                                        
  2 Verrillo, Leah M          19 USJ-CT                    NT    1:17.27    4  
                  37.83     1:17.27 (39.44)                                        
  3 Berube, Brittany M        18 USJ-CT                    NT    1:25.99    3  
                  42.53     1:25.99 (43.46)                                        
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Masayda, Ann Marie E      20 USJ-CT                    NT    1:17.15    9  
                  36.31     1:17.15 (40.84)                                        
  2 Gresham, Megan               Psu-Ne-NE                 NT    1:22.72    4  
                  38.73     1:22.72 (43.99)                                        
  3 Sears, Elizabeth          20 USJ-CT                    NT    1:29.74    3  
                  42.90     1:29.74 (46.84)                                        
 
Event 12  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alberino, Gabriella N     20 USJ-CT                    NT    6:02.85    9  
                  31.80     1:06.99 (35.19)     1:43.45 (36.46)     2:20.35 (36.90)
        2:57.11 (36.76)     3:34.68 (37.57)     4:12.41 (37.73)     4:50.43 (38.02)
        5:28.02 (37.59)     6:02.85 (34.83)                                        
  2 Schumaker, Addie             Psu-Ne-NE                 NT    6:30.30    4  
                  32.82     1:09.48 (36.66)     1:47.75 (38.27)     2:26.52 (38.77)
        3:06.22 (39.70)     3:46.65 (40.43)     4:27.90 (41.25)     5:09.37 (41.47)
        5:50.40 (41.03)     6:30.30 (39.90)                                        
  3 Donnell, Sylvie              Psu-Ne-NE                 NT    7:13.43    3  
                  37.87     1:20.68 (42.81)     2:05.93 (45.25)     2:51.37 (45.44)
        3:35.64 (44.27)     4:19.89 (44.25)     5:03.84 (43.95)     5:48.71 (44.87)
        6:33.09 (44.38)     7:13.43 (40.34)                                        
  4 Labeck, Stephanie         20 Psu-Ne-NE                 NT    7:14.53    2  
                  36.10     1:17.02 (40.92)     2:00.35 (43.33)     2:44.93 (44.58)
        3:31.07 (46.14)     4:17.37 (46.30)     5:03.57 (46.20)     5:48.15 (44.58)
        6:33.59 (45.44)     7:14.53 (40.94)                                        
  5 Markham, Mariah E         20 USJ-CT                    NT   10:31.43    1  
                1:00.97   2:04.34 (1:03.37)   3:08.53 (1:04.19)   4:13.35 (1:04.82)
      5:17.35 (1:04.00)   6:22.13 (1:04.78)   7:25.55 (1:03.42)   8:28.91 (1:03.36)
      9:32.37 (1:03.46)    10:31.43 (59.06)                                        
 
Event 13  Girls 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turell, Cammie               Psu-Ne-NE                 NT      28.85    9  
  2 Houghtaling, Taylor A     19 USJ-CT                    NT      36.01    4  
  3 Thiel, Amanda A           18 USJ-CT                    NT      37.18    3  
  4 Kajda, Olivia             21 USJ-CT                    NT      42.02    2  
 
Event 14  Girls 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allaire, Casey               Psu-Ne-NE                 NP     258.65    9  
  2 Sears, Elizabeth          20 USJ-CT                    NP     139.05    4  
 
Event 15  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alberino, Gabriella N     20 USJ-CT                    NT    2:26.95    9  
                  31.90     1:10.33 (38.43)     1:54.67 (44.34)     2:26.95 (32.28)
  2 Gresham, Megan               Psu-Ne-NE                 NT    2:40.99    4  
                  32.53     1:14.14 (41.61)     2:01.42 (47.28)     2:40.99 (39.57)
  3 Verrillo, Leah M          19 USJ-CT                    NT    2:53.28    3  
                  36.31     1:19.37 (43.06)     2:12.20 (52.83)     2:53.28 (41.08)
  4 Kajda, Olivia             21 USJ-CT                    NT    3:11.83    2  
                  45.58     1:33.35 (47.77)     2:26.07 (52.72)     3:11.83 (45.76)
 
Event 16  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Plymouth State University-NE  'A'                      NT    1:53.39   11  
     1) Wadlinger, Emily                2) Schumaker, Addie               
     3) Allaire, Casey                  4) Turell, Cammie                 
                  26.58       55.18 (28.60)     1:25.94 (30.76)     1:53.39 (27.45)
  2 University of Saint Joseph-CT  'A'                     NT    1:56.38    4  
     1) Houghtaling, Taylor A 19        2) Thiel, Amanda A 18             
     3) Masayda, Ann Marie E 20         4) Alberino, Gabriella N 20       
                  28.87     1:00.01 (31.14)     1:28.86 (28.85)     1:56.38 (27.52)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 16                    
 
  1. University of Saint Joseph          134   2. Plymouth State University           128