Header Background
Recap | Results

Licensed to Plymouth State College  HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 1/6/2018 03:05 PM
                    Plymouth vs. Simons 1/6/2018 - 1/6/2018                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Simmons College  'A'                                   NT    2:00.54   11  
     1) Soraghan, Maria 18              2) Giraldi, Natalie 22            
     3) Morris, Michaela 21             4) List, Laura 19                 
                  32.32     1:04.67 (32.35)     1:33.78 (29.11)     2:00.54 (26.76)
  2 Simmons College  'B'                                   NT    2:02.85    4  
     1) Leedham, Anna 19                2) Bartlett, Elizabeth 18         
     3) Summers, Haley 18               4) Fleming, Kerry 20              
                  31.53     1:05.70 (34.17)     1:36.79 (31.09)     2:02.85 (26.06)
  3 Plymouth State University  'A'                         NT    2:06.82    2  
     1) Wadlinger, Emily                2) Gresham, Megan                 
     3) Turell, Cammie                  4) Schumaker, Addie               
                  31.69     1:09.95 (38.26)     1:38.13 (28.18)     2:06.82 (28.69)
  4 Simmons College  'C'                                   NT    2:14.19  
     1) Nichols, Lindsay 21             2) Bennett, Ronnie 22             
     3) Smith, Kara 20                  4) Gilliam, Sammy 21              
                  33.94     1:10.71 (36.77)     1:42.09 (31.38)     2:14.19 (32.10)
 
Event 2  Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scholand, Aine            19 Simmons                   NT   10:53.79    9  
                  29.49     1:02.04 (32.55)     1:34.70 (32.66)     2:07.68 (32.98)
        2:40.61 (32.93)     3:13.44 (32.83)     3:46.59 (33.15)     4:19.79 (33.20)
        4:52.98 (33.19)     5:26.12 (33.14)     5:59.30 (33.18)     6:32.76 (33.46)
        7:06.41 (33.65)     7:39.76 (33.35)     8:13.19 (33.43)     8:46.00 (32.81)
        9:18.46 (32.46)     9:51.29 (32.83)    10:23.51 (32.22)    10:53.79 (30.28)
  2 Harms, Fiona              19 Simmons                   NT   12:15.20    4  
                  32.37     1:07.73 (35.36)     1:43.91 (36.18)     2:19.86 (35.95)
        2:55.86 (36.00)     3:32.45 (36.59)     4:09.62 (37.17)     4:46.86 (37.24)
        5:24.04 (37.18)     6:01.03 (36.99)     6:38.38 (37.35)     7:15.75 (37.37)
        7:53.23 (37.48)     8:31.02 (37.79)     9:08.81 (37.79)     9:46.59 (37.78)
       10:24.38 (37.79)    11:02.25 (37.87)    11:39.58 (37.33)    12:15.20 (35.62)
  3 Vietas, Cassie            20 Simmons                   NT   12:21.76    3  
                  33.15     1:09.29 (36.14)     1:46.15 (36.86)     2:22.82 (36.67)
        2:59.95 (37.13)     3:37.62 (37.67)     4:15.18 (37.56)     4:52.20 (37.02)
        5:29.38 (37.18)     6:06.69 (37.31)     6:44.52 (37.83)     7:22.08 (37.56)
        7:59.37 (37.29)     8:37.41 (38.04)     9:15.16 (37.75)     9:52.48 (37.32)
       10:30.25 (37.77)    11:08.03 (37.78)    11:45.28 (37.25)    12:21.76 (36.48)
  4 Donnell, Sylvie              Psu-Ne                    NT   14:53.95    2  
                  36.48     1:18.18 (41.70)     2:02.00 (43.82)     2:46.45 (44.45)
        3:31.82 (45.37)     4:18.43 (46.61)     5:04.57 (46.14)     5:51.21 (46.64)
        6:37.53 (46.32)     7:22.85 (45.32)     8:08.41 (45.56)     8:54.24 (45.83)
        9:39.57 (45.33)    10:23.78 (44.21)    11:09.66 (45.88)    11:55.56 (45.90)
       12:42.23 (46.67)    13:28.23 (46.00)    14:13.35 (45.12)    14:53.95 (40.60)
  5 Labeck, Stephanie            Psu-Ne                    NT   14:56.27    1  
                  37.73     1:19.03 (41.30)     2:00.78 (41.75)     2:43.97 (43.19)
        3:28.34 (44.37)     4:13.76 (45.42)     4:59.63 (45.87)     5:46.18 (46.55)
        6:33.35 (47.17)     7:20.71 (47.36)     8:06.46 (45.75)     8:52.62 (46.16)
        9:39.18 (46.56)    10:24.68 (45.50)    11:11.08 (46.40)    11:57.13 (46.05)
       12:43.73 (46.60)    13:28.60 (44.87)    14:13.71 (45.11)    14:56.27 (42.56)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Soraghan, Maria           18 Simmons                   NT    2:01.43    9  
                  28.14       58.86 (30.72)     1:30.53 (31.67)     2:01.43 (30.90)
  2 McCurdy, Haley            19 Simmons                   NT    2:13.85    4  
                  31.18     1:05.93 (34.75)     1:40.62 (34.69)     2:13.85 (33.23)
  3 Turell, Cammie               Psu-Ne                    NT    2:16.00    3  
                  29.29     1:02.22 (32.93)     1:38.36 (36.14)     2:16.00 (37.64)
  4 Bennett, Ronnie           22 Simmons                   NT    2:21.54    2  
                  32.43     1:08.25 (35.82)     1:45.90 (37.65)     2:21.54 (35.64)
 
Event 4  Girls 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fleming, Kerry            20 Simmons                   NT      30.46    9  
  2 Wadlinger, Emily             Psu-Ne                    NT      31.92    4  
  3 Berg-Pappert, Alex        19 Simmons                   NT      34.92    3  
  4 Lilienthal, Erin          21 Simmons                   NT      40.59    2  
 
Event 5  Girls 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giraldi, Natalie          22 Simmons                   NT      33.24    9  
  2 Bartlett, Elizabeth       18 Simmons                   NT      35.22    4  
  3 Schumaker, Addie             Psu-Ne                    NT      36.20    3  
  4 Lam, Annie                18 Simmons                   NT      36.71    2  
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Michaela          21 Simmons                   NT    1:04.29    9  
                  30.40     1:04.29 (33.89)                                        
  2 Gresham, Megan               Psu-Ne                    NT    1:09.93    4  
                  32.90     1:09.93 (37.03)                                        
  3 Nichols, Lindsay          21 Simmons                   NT    1:10.18    3  
                  32.49     1:10.18 (37.69)                                        
  4 Gonzalez, Abigail         21 Simmons                   NT    1:12.41    2  
                  33.78     1:12.41 (38.63)                                        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Buttafuoco, Emily         18 Simmons                   NT     X26.97  
 -- Berg-Pappert, Alex        19 Simmons                   NT     X30.33  
 -- Cerjanec, Elena           21 Simmons                   NT     X32.87  
 -- Lilienthal, Erin          21 Simmons                   NT     X34.83  
B - Final
  9 Wadlinger, Emily             Psu-Ne                    NT      27.00  
 10 Walz, Olivia              18 Simmons                   NT      27.28  
 11 Rivard, Charlotte         20 Simmons                   NT      28.64  
 12 Tice, Devon               19 Simmons                   NT      29.17  
 
Event 8  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Allaire, Casey               Psu-Ne                    NP     220.15    9  
  2 Manjikian, Sara           18 Simmons               201.67     194.30    4  
  3 Samaniego, Cristina       19 Simmons               187.80     157.10    3  
 
Event 9  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 List, Laura               19 Simmons                   NT      58.28    9  
                  28.05       58.28 (30.23)                                        
  2 Wadlinger, Emily             Psu-Ne                    NT      59.90    4  
                  28.71       59.90 (31.19)                                        
  3 Smith, Kara               20 Simmons                   NT    1:02.20    3  
                  30.35     1:02.20 (31.85)                                        
  4 Gilliam, Sammy            21 Simmons                   NT    1:08.99    2  
                  32.54     1:08.99 (36.45)                                        
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scholand, Aine            19 Simmons                   NT    1:05.20    9  
                  32.42     1:05.20 (32.78)                                        
  2 Leedham, Anna             19 Simmons                   NT    1:07.40    4  
                  32.67     1:07.40 (34.73)                                        
  3 Gonzalez, Abigail         21 Simmons                   NT    1:14.23    3  
                  36.95     1:14.23 (37.28)                                        
  4 Schumaker, Addie             Psu-Ne                    NT    1:15.95    2  
                  37.05     1:15.95 (38.90)                                        
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCurdy, Haley            19 Simmons                   NT    1:19.45    9  
                  38.07     1:19.45 (41.38)                                        
  2 Bennett, Ronnie           22 Simmons                   NT    1:19.80    4  
                  37.47     1:19.80 (42.33)                                        
  3 Harms, Fiona              19 Simmons                   NT    1:20.01    3  
                  38.18     1:20.01 (41.83)                                        
  4 Gresham, Megan               Psu-Ne                    NT    1:24.31    2  
                  39.00     1:24.31 (45.31)                                        
 
Event 12  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simpson, Laura            20 Simmons                   NT    5:30.83    9  
                  30.62     1:02.95 (32.33)     1:35.66 (32.71)     2:08.99 (33.33)
        2:42.54 (33.55)     3:16.23 (33.69)     3:49.85 (33.62)     4:23.60 (33.75)
        4:57.69 (34.09)     5:30.83 (33.14)                                        
  2 Rivard, Charlotte         20 Simmons                   NT    6:04.42    4  
                  31.76     1:06.72 (34.96)     1:43.43 (36.71)     2:20.45 (37.02)
        2:57.58 (37.13)     3:34.62 (37.04)     4:11.91 (37.29)     4:50.19 (38.28)
        5:27.23 (37.04)     6:04.42 (37.19)                                        
  3 Turell, Cammie               Psu-Ne                    NT    6:33.17    3  
                  32.61     1:10.42 (37.81)     1:49.99 (39.57)     2:30.26 (40.27)
        3:10.50 (40.24)     3:50.52 (40.02)     4:31.02 (40.50)     5:11.95 (40.93)
        5:52.83 (40.88)     6:33.17 (40.34)                                        
  4 Cerjanec, Elena           21 Simmons                   NT    6:57.57    2  
                  38.19     1:20.04 (41.85)     2:02.36 (42.32)     2:45.23 (42.87)
        3:28.41 (43.18)     4:10.99 (42.58)     4:53.80 (42.81)     5:36.71 (42.91)
        6:18.80 (42.09)     6:57.57 (38.77)                                        
  5 Labeck, Stephanie            Psu-Ne                    NT    7:49.83    1  
                  37.92     1:21.67 (43.75)     2:08.92 (47.25)     2:57.64 (48.72)
        3:46.91 (49.27)     4:37.34 (50.43)     5:27.21 (49.87)     6:16.76 (49.55)
        7:04.80 (48.04)     7:49.83 (45.03)                                        
 
Event 13  Girls 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giraldi, Natalie          22 Simmons                   NT      29.64    9  
  2 Fleming, Kerry            20 Simmons                   NT      29.89    4  
  3 Tice, Devon               19 Simmons                   NT      31.49    3  
  4 Gresham, Megan               Psu-Ne                    NT      31.70    2  
 
Event 14  Girls 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allaire, Casey               Psu-Ne                    NP     221.00    9  
  2 Manjikian, Sara           18 Simmons                   NP     182.75    4  
  3 Samaniego, Cristina       19 Simmons                   NP     178.55    3  
 
Event 15  Girls 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Bartlett, Elizabeth       18 Simmons                   NT   X1:10.15  
                  32.87     1:10.15 (37.28)                                        
 -- Gonzalez, Abigail         21 Simmons                   NT   X1:13.19  
                  34.27     1:13.19 (38.92)                                        
 -- Berg-Pappert, Alex        19 Simmons                   NT   X1:14.12  
                  34.43     1:14.12 (39.69)                                        
 -- Bennett, Ronnie           22 Simmons                   NT   X1:14.31  
                  35.26     1:14.31 (39.05)                                        
 -- Cerjanec, Elena           21 Simmons                   NT   X1:24.93  
                  40.63     1:24.93 (44.30)                                        
 -- Lilienthal, Erin          21 Simmons                   NT   X1:29.24  
                  40.90     1:29.24 (48.34)                                        
Finals
  9 Turell, Cammie               Psu-Ne                    NT    1:08.31  
                  31.20     1:08.31 (37.11)                                        
 10 Morris, Michaela          21 Simmons                   NT    1:09.72  
                  31.87     1:09.72 (37.85)                                        
 11 List, Laura               19 Simmons                   NT    1:10.68  
                  32.21     1:10.68 (38.47)                                        
 12 Rivard, Charlotte         20 Simmons                   NT    1:11.72  
                  33.03     1:11.72 (38.69)                                        
 13 Schumaker, Addie             Psu-Ne                    NT    1:14.59  
                  35.10     1:14.59 (39.49)                                        
 -- Smith, Kara               20 Simmons                   NT   X1:14.69  
                  35.53     1:14.69 (39.16)                                        
 
Event 16  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Simmons College  'A'                                   NT    4:05.86   11  
     1) Simpson, Laura 20               2) Lam, Annie 18                  
     3) McCurdy, Haley 19               4) Bennett, Ronnie 22             
                  28.91       59.43 (59.43)     1:27.83 (28.40)     1:59.18 (59.75)
        2:28.62 (29.44)   3:01.16 (1:01.98)     3:32.00 (30.84)   4:05.86 (1:04.70)
  2 Simmons College  'B'                                   NT    4:05.99    4  
     1) Soraghan, Maria 18              2) Walz, Olivia 18                
     3) Nichols, Lindsay 21             4) Harms, Fiona 19                
                  28.44       58.31 (58.31)     1:27.46 (29.15)   1:59.62 (1:01.31)
        2:30.03 (30.41)   3:03.24 (1:03.62)     3:33.14 (29.90)   4:05.99 (1:02.75)
  3 Simmons College  'C'                                   NT    4:29.44    2  
     1) Buttafuoco, Emily 18            2) Summers, Haley 18              
     3) Lilienthal, Erin 21             4) Vietas, Cassie 20              
                  28.29       59.10 (59.10)     1:29.64 (30.54)   2:02.75 (1:03.65)
        2:41.38 (38.63)   3:24.51 (1:21.76)     3:55.18 (30.67)   4:29.44 (1:04.93)
 -- Plymouth State University  'A'                         NT   X4:23.26  
     1) Wadlinger, Emily                2) Gresham, Megan                 
     3) Schumaker, Addie                4) Turell, Cammie                 
                  29.14   1:00.75 (1:00.75)     1:32.00 (31.25)   2:07.97 (1:07.22)
        2:39.25 (31.28)   3:14.99 (1:07.02)     3:46.50 (31.51)   4:23.26 (1:08.27)