Header Background
Recap | Results

Licensed to Western Connecticut State Univ
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 1/28/2018 02:43 PM
                            WCSU v PSU - 1/28/2018                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Plymouth State University-NE  'A'                      NT    2:10.86   11  
     1) Schumaker, Addie M 22           2) Gresham, Megan F 19            
     3) Turell, Cammie C 18             4) Allaire, Casey 20              
                  33.16     1:11.47 (38.31)     1:40.00 (28.53)     2:10.86 (30.86)
  2 Western Connecticut State Univ-CT  'A'                 NT    2:22.02    4  
     1) Sheaffer, Sarah L 21            2) Koutoumba, Ourania 19          
     3) Alfieri, Annelise 20            4) Bassendowski, Magda 19         
                  36.21     1:14.99 (38.78)     1:50.70 (35.71)     2:22.02 (31.32)
 
Event 2  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bly, Holly                21 WestConn-CT               NT   12:56.74    9  
                  36.35     1:15.07 (38.72)     1:54.01 (38.94)     2:32.67 (38.66)
        3:11.96 (39.29)     3:50.69 (38.73)     4:29.31 (38.62)     5:08.24 (38.93)
        5:47.33 (39.09)     6:26.44 (39.11)     7:05.48 (39.04)     7:44.38 (38.90)
        8:23.31 (38.93)     9:02.53 (39.22)     9:41.65 (39.12)    10:21.02 (39.37)
       11:00.22 (39.20)    11:39.43 (39.21)    12:18.66 (39.23)    12:56.74 (38.08)
  2 Sheaffer, Sarah L         21 WestConn-CT               NT   13:15.68    4  
                  35.43     1:13.91 (38.48)     1:53.00 (39.09)     2:31.90 (38.90)
        3:11.48 (39.58)     3:51.41 (39.93)     4:31.71 (40.30)     5:12.08 (40.37)
        5:53.08 (41.00)     6:33.72 (40.64)     7:14.46 (40.74)     7:55.49 (41.03)
        8:35.44 (39.95)     9:16.01 (40.57)     9:56.65 (40.64)    10:37.24 (40.59)
       11:17.76 (40.52)    11:57.56 (39.80)    12:36.97 (39.41)    13:15.68 (38.71)
  3 Bell, Juliana R           20 WestConn-CT               NT   13:35.20    3  
                  34.32     1:13.45 (39.13)     1:53.05 (39.60)     2:33.35 (40.30)
        3:13.64 (40.29)     3:54.60 (40.96)     4:36.21 (41.61)     5:18.35 (42.14)
        6:00.37 (42.02)     6:43.03 (42.66)     7:26.23 (43.20)     8:08.27 (42.04)
        8:50.59 (42.32)     9:33.18 (42.59)    10:15.81 (42.63)    10:57.11 (41.30)
       11:37.88 (40.77)    12:18.02 (40.14)    12:57.02 (39.00)    13:35.20 (38.18)
  4 Labeck, Stephanie            Plymouth State-NE         NT   14:18.17    2  
                  35.41     1:13.54 (38.13)     1:53.52 (39.98)     2:35.86 (42.34)
        3:19.05 (43.19)     4:03.75 (44.70)     4:47.87 (44.12)     5:32.67 (44.80)
        6:17.73 (45.06)     7:01.45 (43.72)     7:46.50 (45.05)     8:30.53 (44.03)
        9:15.95 (45.42)     9:59.81 (43.86)    10:45.49 (45.68)    11:29.26 (43.77)
       12:11.97 (42.71)    12:54.80 (42.83)    13:38.45 (43.65)    14:18.17 (39.72)
 
Event 3  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peet, Rachel C            21 WestConn-CT               NT    2:10.15    9  
                  29.38     1:02.20 (32.82)     1:36.16 (33.96)     2:10.15 (33.99)
  2 Turell, Cammie C          18 Plymouth State-NE         NT    2:11.84    4  
                  28.95     1:01.82 (32.87)     1:36.94 (35.12)     2:11.84 (34.90)
  3 Donnel, Sylvie M          18 Plymouth State-NE         NT    2:33.09    3  
                  33.67     1:11.86 (38.19)     1:52.48 (40.62)     2:33.09 (40.61)
  4 Paternoster, Jess         19 WestConn-CT               NT    3:03.66    2  
                  37.94     1:22.36 (44.42)     2:12.41 (50.05)     3:03.66 (51.25)
 
Event 4  Women 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wadlinger, Emily A        23 Plymouth State-NE         NT      31.01    9  
  2 Wright, Olivia D          19 WestConn-CT               NT      32.80    4  
  3 Sosnoski, Liv             21 WestConn-CT               NT      37.23    3  
 -- Paternoster, Jess         19 WestConn-CT               NT         DQ  
 
Event 5  Women 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schumaker, Addie M        22 Plymouth State-NE         NT      36.15    9  
  2 Rwabukamba, Albertine     22 WestConn-CT               NT      37.92    4  
  3 Koutoumba, Ourania        19 WestConn-CT               NT      38.41    3  
  4 Bassendowski, Magda       19 WestConn-CT               NT      47.16    2  
 
Event 6  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gresham, Megan F          19 Plymouth State-NE         NT    1:11.49    9  
                  32.28     1:11.49 (39.21)                                        
  2 Alfieri, Annelise         20 WestConn-CT               NT    1:24.15    4  
                  38.66     1:24.15 (45.49)                                        
  3 Peet, Rachel C            21 WestConn-CT               NT    1:24.32    3  
                  36.68     1:24.32 (47.64)                                        
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wadlinger, Emily A        23 Plymouth State-NE         NT      26.19    9  
  2 Bell, Juliana R           20 WestConn-CT               NT      30.10    4  
  3 Sosnoski, Liv             21 WestConn-CT               NT      30.35    3  
  4 Labeck, Stephanie            Plymouth State-NE         NT      31.80    2  
  5 Donnel, Sylvie M          18 Plymouth State-NE         NT      31.85    1  
 
Event 8  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allaire, Casey            20 Plymouth State-NE         NP     222.35    9  
 
Event 9  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turell, Cammie C          18 Plymouth State-NE         NT      58.43    9  
                  27.79       58.43 (30.64)                                        
  2 Bly, Holly                21 WestConn-CT               NT    1:06.51    4  
                  32.31     1:06.51 (34.20)                                        
  3 Alfieri, Annelise         20 WestConn-CT               NT    1:08.71    3  
                  33.10     1:08.71 (35.61)                                        
  4 Labeck, Stephanie            Plymouth State-NE         NT    1:09.05    2  
                  33.72     1:09.05 (35.33)                                        
 
Event 10  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wadlinger, Emily A        23 Plymouth State-NE         NT    1:06.29    9  
                  31.92     1:06.29 (34.37)                                        
  2 Wright, Olivia D          19 WestConn-CT               NT    1:10.12    4  
                  34.56     1:10.12 (35.56)                                        
  3 Sosnoski, Liv             21 WestConn-CT               NT    1:23.54    3  
 -- Paternoster, Jess         19 WestConn-CT               NT         DQ  
                  48.90          DQ (52.56)                                        
 
Event 11  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gresham, Megan F          19 Plymouth State-NE         NT    1:24.05    9  
                  39.42     1:24.05 (44.63)                                        
  2 Koutoumba, Ourania        19 WestConn-CT               NT    1:24.24    4  
                  40.00     1:24.24 (44.24)                                        
  3 Rwabukamba, Albertine     22 WestConn-CT               NT    1:24.47    3  
                  40.03     1:24.47 (44.44)                                        
  4 Bassendowski, Magda       19 WestConn-CT               NT    1:45.48    2  
                  47.99     1:45.48 (57.49)                                        
 
Event 12  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peet, Rachel C            21 WestConn-CT               NT    5:58.90    9  
                  31.24     1:05.90 (34.66)     1:41.92 (36.02)     2:18.16 (36.24)
        2:54.75 (36.59)     3:31.76 (37.01)     4:08.79 (37.03)     4:45.94 (37.15)
        5:23.56 (37.62)     5:58.90 (35.34)                                        
  2 Bly, Holly                21 WestConn-CT               NT    6:19.16    4  
                  35.09     1:12.87 (37.78)     1:51.35 (38.48)     2:30.47 (39.12)
        3:09.08 (38.61)     3:48.04 (38.96)     4:26.32 (38.28)     5:03.82 (37.50)
        5:41.85 (38.03)     6:19.16 (37.31)                                        
  3 Schumaker, Addie M        22 Plymouth State-NE         NT    6:30.67    3  
                  32.89     1:10.07 (37.18)     1:47.99 (37.92)     2:26.72 (38.73)
        3:05.92 (39.20)     3:45.84 (39.92)     4:25.68 (39.84)     5:07.59 (41.91)
        5:49.54 (41.95)     6:30.67 (41.13)                                        
  4 Bell, Juliana R           20 WestConn-CT               NT    6:43.73    2  
                  34.52     1:13.98 (39.46)     1:54.37 (40.39)     2:35.19 (40.82)
        3:16.97 (41.78)     3:58.60 (41.63)     4:40.22 (41.62)     5:22.53 (42.31)
        6:04.73 (42.20)     6:43.73 (39.00)                                        
  5 Donnel, Sylvie M          18 Plymouth State-NE         NT    7:06.36    1  
                  35.56     1:16.18 (40.62)     1:58.79 (42.61)     2:42.24 (43.45)
        3:26.29 (44.05)     4:11.05 (44.76)     4:55.78 (44.73)     5:40.11 (44.33)
        6:24.66 (44.55)     7:06.36 (41.70)                                        
 
Event 13  Women 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turell, Cammie C          18 Plymouth State-NE         NT      28.86    9  
  2 Gresham, Megan F          19 Plymouth State-NE         NT      31.75    4  
  3 Wright, Olivia D          19 WestConn-CT               NT      31.86    3  
  4 Rwabukamba, Albertine     22 WestConn-CT               NT      45.43    2  
 
Event 14  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allaire, Casey            20 Plymouth State-NE         NP     229.30    9  
  2 Sheaffer, Sarah L         21 WestConn-CT               NP     171.25    4  
 
Event 15  Women 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schumaker, Addie M        22 Plymouth State-NE         NT    1:08.06    9  
                  33.45     1:08.06 (34.61)                                        
  2 Alfieri, Annelise         20 WestConn-CT               NT    1:15.52    4  
                  35.92     1:15.52 (39.60)                                        
  3 Sheaffer, Sarah L         21 WestConn-CT               NT    1:20.46    3  
                  37.65     1:20.46 (42.81)                                        
  4 Koutoumba, Ourania        19 WestConn-CT               NT    1:22.98    2  
                  41.46     1:22.98 (41.52)                                        
 
Event 16  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Western Connecticut State Univ-CT  'A'                 NT    1:54.00   11  
     1) Peet, Rachel C 21               2) Bell, Juliana R 20             
     3) Sosnoski, Liv 21                4) Wright, Olivia D 19            
                  27.35       57.19 (29.84)     1:26.58 (29.39)     1:54.00 (27.42)
  2 Plymouth State University-NE  'A'                      NT    2:01.11    4  
     1) Wadlinger, Emily A 23           2) Donnel, Sylvie M 18            
     3) Allaire, Casey 20               4) Labeck, Stephanie              
                  26.33       57.97 (31.64)     1:29.27 (31.30)     2:01.11 (31.84)
  3 Western Connecticut State Univ-CT  'B'                 NT    2:11.45    2  
     1) Bassendowski, Magda 19          2) Paternoster, Jess 19           
     3) Bly, Holly 21                   4) Rwabukamba, Albertine 22       
                  32.28     1:06.20 (33.92)     1:37.47 (31.27)     2:11.45 (33.98)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 16                    
 
  1. Plymouth State University           136   2. Western Connecticut State Univ      130